Orientační nabídka


 

Střední školy vypisují další kola přijímacího řízení

22
Žáci devátých tříd, kterým nevyšly přijímací zkoušky v běžných termínech, mohou využít poslední šanci. Desítky středních škol v Ústeckém kraji vypsaly další kola přijímacích zkoušek. Na výběr je více než 150 studijních a učebních oborů od kadeřníka, kosmetických služeb, obchodní akademie, gymnázia až po instalatéra, zedníka, cukráře či elektrikáře.
Tisková zpráva z 3. 8. 2010
 

 
 

Srpnová kola přijímacího řízení jsou určená deváťákům, kteří se nedostali na vysněnou školu. „Tuto možnost ale mohou využít i studenti, kteří za sebou mají například první ročník, ale na jeho konci propadli, nebo byli vyloučeni. Šance je určená také studentům, kterým se nepodaří v srpnu udělat opravné zkoušky a budou chtít raději změnit střední školu na základě svých předpokladů,“ říká k tématu radní Petr Jakubec s kompetencí pro oblast školství, mládeže a sportu.
Na vybrané školy je možné dostat se bez přijímaček, pouze na základě podané přihlášky a případně vstupního pohovoru. „To sice nepovažuji za zcela vhodné, nicméně na druhou stranu tato varianta umožňuje žákům na vybranou střední školu skutečně nastoupit a zkusit, zda studium opravdu zvládnou. Vždycky by ale měly školy brát ohled na předchozí studijní prospěch konkrétního žáka,“ doplnil Jakubec.

Mezi nabízenými obory ve 3., 4. a někde i v 5. kole přijímaček figurují mimo jiných i ty, které Ústecký kraj podporuje peněžními stipendii. Jedná se především o učební řemeslnické obory, jejichž absolventů je na trhu práce nedostatek. Přesto o ně není takový zájem. Přitom nalézt po ukončení studia uplatnění je jednodušší. Kraj podporuje obory čalouník, instalatér, klempíř, obkladač, pokrývač, tesař, řezník – uzenář, zámečník/strojní mechanik, zedník a aplikovaná chemie. Díky stipendiu mohou studenti dostávat až 500 korun měsíčně.

Vedle středních škol, které zřizuje Ústecký kraj, obce či církev, mají žáci na výběr i školy soukromé. Tam už musí počítat s placením školného, které je na každé škole jiné. I to může být důvod, proč se počet studentů soukromých středních škol snižuje. Ekonomická krize dolehla i na ně. „Soukromé školství je standardní součástí krajského školského vzdělávacího systému a v současné době podle našich informací na soukromých školách ubylo studentů více než na školách krajských. Dle mého názoru ale nebudou mít problém se i nadále udržet ty, které jsou kvalitní a nabízejí určitý nadstandard. Úbytek žáků postihuje i školy zřizované krajem. Proto Ústecký kraj přistoupil v určitých případech ke sloučení,“ uvedl k problematice radní Jakubec. Většina středních škol, které v Ústeckém kraji stále ještě přijímají, připravila další kola na srpen a začátek září. Přihlášky ale musí být někde podané minimálně týden před termínem přijímacího řízení, jinde stačí den na vyřízení. Záleží na konkrétní vybrané škole. Přehledný seznam středních škol a termínů je k dispozici na webových stránkách Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz. Ve školním roce 2010/11 nastoupí do prvních ročníků více než 10 tisíc studentů.

 

 

 

Připravila:

Bc. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 3.8.2010 / 3.8.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém