Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Odpovědi médiím

 
ODPOVĚĎ pro Martina Vokurku, Mostecký deník, 15.8.2017
 

 
 

 

Dotaz (v původním znění):

Informace k výstavě Terakotovy armády.

Odpověď

Výstava Terakotovy armády není jedinou podpořenou aktivitou příspěvkových organizací. Již druhým rokem například realizujeme výstavní projekt, na kterém spolupracuje většina paměťových institucí zřizovaných krajem i další v kraji působící (v loňském roce to byl výstavní projekt Severozápadní Čechy pod vládou Lucemburků – souborný katalog k této výstavě získal ocenění 2. místem v kategorii muzejní publikace v soutěži Gloria musealis; a v letošním roce je to připravovaná výstava Historické kachle a kachlová kamna severozápadních Čech). Severočeská galerie výtvarného umění má zase například dotační podporu z prostředků ministerstva kultury.

Jde hlavně o možnost návštěvníkům přiblížit jedinečnou část světového kulturního a historického dědictví velkých historických civilizací, která v přísných podmínkách ochrany tohoto dědictví asi již detailněji přiblížit nejde, pokud nebudeme počítat vlastní cestu do Číny přímo na místo vykopávek. Navíc tato snaha zapadá do nového konceptu výstav Oblastního muzea v Mostě, které se jalo představit svým návštěvníkům zajímavé artefakty civilizací z různých údobí lidské historie z celého světa – jinými slovy zapadá do konceptu výstav o historii starověkého Egypta; artefaktů a umění původních obyvatel Austrálie.

Je to výstavní model, který ovšem přibližuje historické dědictví prostřednictvím certifikovaných kopií, které jsou vedle vlastních originálů tou nejautentičtější možnou formou přiblížení takových artefaktů. Ano a slibujeme si od toho i něco speciálního – výjimečnou možnost nejen pro všechny obyvatele kraje, ale i pohraničí a blízkého sousedního Saska shlédnout na jedinečné výstavě tu část lidské historie, která se nenaskytne k prohlédnutí většině z nás ani za celý život. Výstava má sice za sebou již několik realizací v České republice – ale nikdy nebyla prezentována v této maximální šíři, jak je zamýšlena pro mosteckou výstavu, vždy se jednalo jen o dílčí, malou část.

Vedle základních již výše popsaných principů nabízejících zpřístupnění a poznání světového kulturního a historického dědictví, je jedním z možných přínosů uspořádané výstavy snaha o zlepšení komunikace a vzájemného poznání partnerů, nejen obchodních, a investorů z Číny a celé oblasti Dálného východu.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 25.8.2017 / 25.8.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém