Orientační nabídka


 

Těžební limity

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Rozhovor hejtmana Jiřího Šulce pro Důlní noviny
 

 
 

Rozhovor hejtmana Jiřího Šulce pro Důlní noviny 9.1.2006

 

Ve sdělovacích prostředcích jste nedávno uvedl, že „Není absolutně žádný důvod, aby se s limity hýbalo. Náš kraj nepotřebuje otevírat žádná další ložiska uhlí.“ Domníváte se tedy, že by mělo na Mostecku v následujících letech dojít k razantnímu utlumení těžby hnědého uhlí ?

K razantnímu utlumení těžby uhlí na Mostecku není důvod. Státní energetická koncepce s zásobami hnědého uhlí počítá jako se strategickým energetickým zdrojem a předpokládám, že jeho těžba v rámci bude na severu Čech probíhat ještě několik desítek let i bez toho, aby došlo k zrušení těžebních limitů. Musí se však vyhodnotit, zda je trvale udržitelné vyvážet pod cenou elektrickou energii a přitom postupně devastovat krajinu v severních Čechách. Musím také uvést na pravou míru vyjádření o kterém mluvíte. Není v zájmu občanů severních Čech vyrábět více elektřiny a těžit více uhlí, stávající objem těžby pro potřeby našeho kraje postačuje. Uhlí a elektřinu však potřebují občané celé České republiky, firmy prodávající elektřinu do zahraničí a také stát, kterému platí daně. Většina z těch, kteří těžbu uhlí potřebují nebo z ní mají zisky však nežijí v prostředí dolů a elektráren a na těžbě uhlí a výrobě elektřiny bohatnou. 

 

Prosazujete toto stanovisko i v souvislosti s připravovaným návrhem územního plánu kraje, od nějž by se mělo odvíjet rozhodnutí vlády o zrušení těžebních limitů?

Na limity a otázku jejich zachování či rušení se musíme dívat v širším souvislosti. Je potřeba řešit nejen otázku Horního Jiřetína, ale také celkovou problematiku výstavby nových elektráren a revitalizace těžbou zasažené krajiny. Pokud mluvím o tom, že není důvod k rušení limitů, mám na mysli to, že těžba uhlí a následná výroba elektřiny přináší většině občanů našeho kraje v současné době spíše negativa. Pokud si uvědomíme, že občanům  Ústeckého kraje se zdražila elektrická energie v rámci republiky skoro nejvíc a přitom její výroba v našem kraji pokrývá velkou část celkové republikové spotřeby, je jasné, že je tu něco špatně. Doplácíme na těžbu a s ní spojené poškození životního prostředí zhoršeným zdravotním stavem populace a nejkratší dobou dožití v republice. Naproti tomu výhody, například v podobě kompenzací pro občany kraje nebo příspěvků ze státního rozpočtu na rozvoj regionu, jsme se nedočkali. Nevidím tedy důvod proč bychom měli za této situace bourat další vesnice a plánovat další rozvoj těžby. Pokud se nezmění přístup vlády a zbytku republiky k tomuto kraji, nemají občané našeho regionu důvod něco takového  podporovat.

 

Nedomníváte se, že pokud krajským zastupitelstvem projde varianta územního plánu se zachováním územních limitů těžby, dojde k omezení svobodného rozhodnutí obyvatel Horního Jiřetína pro vyjednávání o nabídkách ze strany těžební společnosti? 

Máme rok na to, abychom v rámci jednání určili konečnou podobu územního plánu kraje. Očekávám, že ve veřejné diskusi k návrhu krajského územního plánu občané projeví svůj názor na problematiku další těžby uhlí v našem regionu. Jeho návrh obsahuje variantní řešení, osobně v současné době preferuji variantu, která počítá se zachováním limitů u obce Horní Jiřetín. Jak už jsem řekl, není podle mě v současné době důvod k jejich zrušení. Myslím, že bychom se měli držet klasického „něco za něco“. Chci zdůraznit, že v našem regionu se netěží uhlí jen pro nás, ale pro celou republiku, pokud tedy bude stát mít zájem na další těžbě uhlí za hranicí platných limitů měl by za to občanům něco nabídnout. Problém se netýká jen obyvatel Horního Jiřetína a těžařů, ale všech obyvatel Ústeckého kraje a celé republiky.

 

Jste zastáncem krajského referenda k této problematice?

Myslím, že referendum v tomto případě není řešením, otázka je příliš složitá a není možné odpovědět na ní jednoznačně ano či ne. Otázka nezní, zda se bude či nebude v pánevní oblasti těžit, těží se tu staletí, ložiska uhlí jsou otevřená a elektřina vyrobená z uhlí nemá zatím náhradu. Správné znění je kolik a jakým způsobem se bude dalších minimálně padesát let těžit  Proto se chci ptát státu , vlády a zainteresovaných společností co nabídnou všem občanům Ústeckého kraje za to, že budou těžbu tolerovat a případně i přistoupí na její další rozšíření. 

 

Jak odpovíte obyvatelům Horního Jiřetína, kteří se na vás obrátili s prosbou o jasné stanovisko, které jim prozatím ani  krajská vláda, ani ústřední vláda nebyli schopni nabídnout?

Chápu pocity občanů, kteří pod tento dopis připojili své podpisy. Na skutečnost, že vláda neřeší problém územně ekologických limitů a nechává obyvatele obcí, které stojí na uhlí, v nejistotě, poukazuji již několik let. Připomínám, že pan premiér před parlamentními volbami chce hodit „horký brambor“, jinými slovy rozhodnutí o tom jak dál, do klína krajským zastupitelům. Nezná asi platné zákony této republiky, jinak by věděl, že Ústecký kraj má v této oblasti minimální pravomoc. Dvě vládní usnesení může změnit či zrušit jen vláda, nikoli krajská samospráva. Vyšší právní platnost než usnesení vlády má rozhodnutí o platném dobývacím prostoru – to může zrušit nikoliv kraj, ale Český báňský úřad na základě stanoviska vlády k odpisu hnědouhelných zásob. Navíc bez kladných stanovisek Ministerstva životního prostředí a Ministerstva průmyslu krajské zastupitelstvo nemůže ani svůj územní plán schválit. Přitom se dá předpokládat, že každý ministr bude pro jinou variantu a v případě nesouladu mezi těmito dvěma ministerstvy není rozhodčím nikdo jiný, než další ministerstvo, tedy Ministerstvo pro místní rozvoj. Bez jeho stanoviska svůj územní plán neschválí ani zastupitelé Ústeckého kraje.

 

Na webové stránky Spolužití, které založila Mostecká uhelná, se obrátila řada lidí, které zajímá nabídka těžební společnosti a vyjadřují navíc i znechucení nad tím, že za ně často vystupují politici a ekologičtí aktivisté. Nemáte pocit, že se z této problematiky stalo předvolební heslo a situace se zbytečně politizuje? 

Ano, bohužel dochází k tomu, že ekologičtí aktivisté a zejména někteří politici celou věc příliš politizují. Místo toho, aby se rozvíjela věcná a racionální diskuse v rámci které by jednotlivé strany, ať už občané, vláda, ekologové nebo krajská samospráva, jasně definovaly své požadavky a nabídky, zbytečně vyvolávají vášně a matou občany.

 

V minulosti jste v tisku prohlásil, že problematiku budoucnosti severozápadních Čech je  nutné řešit koncepčně. Má kraj připravenou koncepci řešení rozvoje energetiky ve vztahu k regionu? 

Na tom, že problematiku budoucnosti tohoto regionu v souvislosti s těžbou uhlí je třeba řešit v širší souvislosti trvám. Kraj má uzemní energetickou koncepci připravenu a tato koncepce bezprostředně navazuje na státní energetickou koncepci České republiky. A protože za energetickou koncepci republiky odpovídá jen vláda a její premiér, musí bez ohledu na volby tento problém řešit. Premiéra jsem k věcnému jednání o koncepčním řešení vyzval v loňském roce a bohužel ani za několik měsíců od něj nemám návrh termínu jednání. Na tuto problematiku, tak zásadní pro budoucnost našich občanů si já udělám čas kdykoliv…   

 

 

 

 

 

připravil: Vojtěch Krump, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742, 737 203 663

krump.v@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Lucie Jarolímková
Vytvořeno / změněno: 20.1.2006 / 20.1.2006 | Zveřejnit od-do: 20.1.2006-20.2.2006
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém