Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 
logo ÚK
 
 
 

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje

 

Krušnohorské betlémářství“ a Šluknovské betlémářství“ jsou dvě úvodní položky zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje. Jejich zápis doporučilo Radě Ústeckého kraje Regionální pracoviště tradiční lidové kultury kraje v září roku 2015. Stejným procesem prošla nominace statku „Velikonoční jízdy v Mikulášovicích“, který byl na krajský Seznam zařazen začátkem roku 2017.  

Držitelem tohoto prestižního Seznamu, na který jsou zapisovány nejvýznamnější projevy z oblasti tradiční lidové kultury vyskytující se na území kraje, je Ústecký kraj. Účelem Seznamu je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví. Vedením Seznamu je pověřeno Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, které je současně pověřenou organizací k zajištění úkolů tradiční lidové kultury v Ústeckém kraji.

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje se zřizuje v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 5. ledna 2011 č. 11 o Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 – 2015, kde se doporučuje krajským orgánům ve spolupráci s regionálními odbornými pracovišti pro péči o tradiční lidovou kulturu v krajích vytvořit tzv. krajské soupisy regionálně významných projevů tradiční lidové kultury. Pravidla pro vedení Seznamu byla schválena Radou Ústeckého kraje usnesením č. 158/94R/2015 ze dne 14. 10. 2015, obsahují informace k procesu navrhování a zapisování významných nemateriálních projevů tradiční lidové kultury vyskytujících se na území kraje.

 

Více informací o Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje poskytuje Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu http://www.muzeum-teplice.cz , informace o národním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jsou k nalezení na webových stránkách Ministerstva kultury ČR v sekci Regionální a národnostní kultura.

 

Odkazy


 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Kultura a památková péče - 2014 > Tradiční lidová kultura

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém