Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Odpovědi médiím

 

Úniky z barvírny v Krásné Lípě

 
ODPOVĚĎ pro Jitku Vepřovskou, Děčínský deník, 22.8.2019
 

 
 

 

Dotaz (v původním znění):

Mám na Vás prosbu. Do řeky Křinice v Krásné Lípě unikaly opakovaně látky z nedaleké barvírny textilu. Letos k podobné situaci došlo už potřetí. Říčka přitom protéká národním parkem.

Město Krásná Lípa to mělo ohlásit ČIŽP a vodoprávnímu úřadu v Rumburku a ti to měli předat krajskému úřadu. Mohu se zeptat, jak se situace bude řešit, případně jaký je v tomto případě z vaší strany postup? Uvítám i jakékoli doplňující informace.

Mockrát Vám děkuji.


Odpověď:

Dobrý den,

o úniku barevných vod z provozovny barvírny  v Krásné Lípě jsme se dozvěděli z podnětu adresovaného Správě národního parku České inspekci životního prostředí. Bezprostředně po obdržení informace jsme ji ověřili  (tj. ještě před tím, než nám podnět inspekce postoupila k vyřízení)  jakým způsobem bylo projednáno povolení k vypouštění odpadních vod u příslušného vodoprávního úřadu. Zjistili jsme přitom, že dosavadní povolení mělo platnost omezenou do konce roku 2017, přičemž o žádosti o nové povolení podané v prosinci 2017 dosud nebylo rozhodnuto. Dále jsme zjistili, že k vydání povolení ve skutečnosti není příslušný MěÚ Rumburk, nýbrž Krajský úřad Ústeckého kraje, protože vypouštěné odpadní vody jsou znečištěny rovněž ropnými látkami. Nyní čekáme, až nám MěÚ Rumburk žádost provozovatele  o povolení k vypouštění odpadních vod spolu se všemi podklady jako příslušnému vodoprávnímu úřadu postoupí a poté povedeme v této věci řízení, v němž bude ověřeno mimo jiné, zda žadatel je schopen vypouštět  odpadní vody tak, aby nedocházelo k zabarvení toku, a zároveň budou stanoveny  emisní limity pro barviva ve vypouštěných odpadních vodách spolu se závazným způsobem jejich kontroly.

Tento postup a tato působnost Krajského úřadu Ústeckého kraje se nijak nedotýká pravomoci České inspekce životního prostředí projednávat  přestupky a rozhodovat o nápravných opatřeních při vypouštění průmyslových odpadních vod a není nám proto jasné, proč nám podněty (celkem tři, podnět města Krásná Lípa je jedním z nich) ke kontrole a ke zjednání nápravy inspekce postoupila a nevyřizuje je sama ve své působnosti, resp. proč oznámené závady při vypouštění odpadních vod nešetří.  Na podněty odpovíme jejich autorům souhrnně ve stejném smyslu. Předpokládáme, že  pro vypouštění barviv budou buď stanoveny v novém povolení závazné a kontrolovatelné limity, a nebo bude žádost o povolení zamítnuta, což by pro firmu fakticky znamenalo nucené ukončení provozu.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 30.8.2019 / 30.8.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém