Kraj spolu s dalšími organizacemi v loňském roce vytvořil Pakt zaměstnanosti Ústeckého kraje. V Litoměřicích k němu oficiálně přistoupil i Úřad práce ČR. Pakt zaměstnanosti zakládal Ústecký kraj spolu s Krajskou hospodářskou komorou ÚK, Hospodářskou a sociální radou ÚK a Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho cílem je zvýšit do roku 2020 zaměstnanost v kraji alespoň na úroveň srovnatelnou s ostatními kraji země.
Nápomocná při řešení nezaměstnanosti chce být ministryně Marksová Tominová. „Ústecký kraj má společně s Moravskoslezským krajem největší problémy. Věřím, že se ve vládě budou řešit přednostně,“ uvedla.
Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka je cílem podobných společných jednání vyhledat mechanismy, jak dostat peníze do kraje a vyvolat u podnikatelů a investorů ochotu jednat s úřady práce a zažádat o finance pro nová pracovní místa. „Uzavřením Paktu zaměstnanosti jdeme snaze o zvýšení zaměstnanosti naproti. Další možností, kterou má kraj, je přilákat nové investory do krajské průmyslové zóny Triangle. Tam je potenciál pro vznik stovek nových pracovních míst,“ řekl hejtman Bubeníček. Kraj za podpory Úřadu práce také vytvoří pracovní příležitosti ve svých příspěvkových organizacích.
Naději na zlepšení zaměstnanosti nabízejí pro Ústecký i další kraje stovky milionů korun z nového operačního programu Zaměstnanost, spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu. Je zaměřený právě na podporu zaměstnanosti, rovných příležitostí žen a mužů, adaptability zaměstnanců a zaměstnavatelů a také sociálního začleňování a boje s chudobou, kromě toho i zdravotních služeb ad.
Jednání v Litoměřicích se zúčastnili poslanci zvolení za Ústecký kraj a radní pro oblast sociálních věcí a bezpečnosti Martin Klika.
Hejtman Oldřich Bubeníček při jednání s generální ředitelkou Úřadu práce ČR Marií Bílkovou (uprostřed) a ministryní Michaelou Marksovou