Orientační nabídka


 

Ústeckému kraji nejsou demografické změny lhostejné

1
Ústecký kraj se proto zapojil do mezinárodního projektu YURA, jehož cílem je soustředit se na mladé obyvatele a zejména mladé kvalifikované obyvatele a snažit se je udržet v regionu.
 

 
 

Tisková zpráva

 

Ústecký kraj se proto zapojil do mezinárodního projektu YURA, jehož cílem je soustředit se na mladé obyvatele a zejména mladé kvalifikované obyvatele a snažit se je udržet v regionu.

 

Říká se tomu různě: demografická změna nebo stárnutí populace.

Ale o co jde přesně?

 

Ústecký kraj je charakterizován několika čísly. Jedním z nich je počet obyvatel, kterých je nyní 836 063. Počet obyvatel je údaj, který prozatím roste a podle prognózy Českého statistického úřadu by měl růst až do roku 2017, kdy by se rostoucí trend měl změnit v klesající.

Údaj o počtu obyvatel ale zahrnuje všechny obyvatele kraje ve všech věkových skupinách. A právě v některých věkových skupinách dochází a bude docházet k výrazným změnám.

Např. v roce 2001 žilo v Ústeckém kraji přibližně 136 tis. dětí (do 14 let). V loňském roce jich bylo již pouze 127 tis. 

Naopak obyvatel nad 65 let bylo v roce 2001 asi 100 tis. a v roce 2009 již 114 tis.

A právě těchto dvou skupin (nejmladších a nejstarších) se změny týkají nejvíce. Podle prognózy ČSÚ již v roce 2014 poprvé počet obyvatel ve věkové skupině 65+ převýší počet dětí (0-14 let).

K tomu přispívá změna v tzv. reprodukčním chování obyvatel. Jinak řečeno: mladí lidé dávají přednost kariéře a cestování před zakládáním rodiny neboli ještě jinak: mladí lidé mají menší počet děti a v pozdějším věku. Svůj příspěvek k tomu má i kvalitnější zdravotní péče, díky níž se snižuje úmrtnost obyvatel a lidé se dožívají vyššího věku.

 

Tomuto se tedy říká stárnutí populace.

 

Celou situaci může zhoršovat a prohlubovat migrace obyvatel. Do současnosti byly sice migrační ukazatele v Ústeckém kraji pozitivní s tím, že migraci výrazně ovlivňovali cizinci. Nejvíce vždy migrují lidé v tzv. produktivním věku a úplně nejvíce mladí lidé ve věku od 20 do 35 let. Pokud tito mladí a k tomu ještě kvalifikovaní lidé migrují směrem ven z regionu, je to problém, který je třeba řešit a kterému se také říká brain drain.

 

Do projektu jsou zapojeny regiony střední Evropy, které trápí podobné problémy. Potvrdilo se to i na setkání v Novaře (Itálie, region Piemonte), které se konalo 30. a 31. srpna. Zástupci zapojených regionů se zde podělili o zajímavé přístupy a zajímavá řešení demografických problémů. Ústecký kraj zastupovala RNDr. Zuzana Kadlecová, která v Itálii také přednesla svoji prezentaci.

 

Připravil:

Ing. Lucie Kuželová
Odbor regionálního rozvoje
kuzelova.l@kr-ustecky.cz

 

 

1

 

 

2

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 27.10.2010 / 27.10.2010 | Účinnost do: 31.10.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém