Orientační nabídka


 

Ústecký kraj bude pro cyklisty ráj

001
Ústecký kraj vyšel vstříc turistickému fenoménu, kterým se staly cyklostezky. Jako jediný z krajů převzal roli investora a výsledky se dostavily. Lidé mají již nyní na výběr z mnoha různých tras, vedou podél řek i Krušnými horami.
Tisková zpráva z 20. srpna 2012
 

 
 

„Páteřní cyklostezky v našem kraji můžeme přirovnat ke Třem mušketýrům, kteří byli také vlastně čtyři. Tři stezky jsou totiž v pracovním pohybu a turistické nabídce, čtvrtá je zatím ve fázi projektové dokumentace. Velmi intenzivní stavební práce probíhají na zcela nové cyklostezce Ploučnice, dělají se poslední krůčky v dostavbě cyklostezky Labe, hotová je projektová dokumentace k cyklostezce Ohře a Krušnohorskou magistrálou můžete jezdit v létě v zimě,“ říká o cyklostezkách krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka.

 

Cyklostezka Ploučnice – výstavba v plném proudu

 

Stezka nadregionálního charakteru, jejíž hlavní linkou je řeka Ploučnice, bude spojovat Ústecký a Liberecký kraj. Stezka vede přímo po březích této řeky ve směru z Děčína na Benešov nad Ploučnicí, Františkov nad Ploučnicí a Starý Šachov. Výstavba byla zahájena podle plánu začátkem roku 2012, dokončena bude v první polovině roku 2013. Záměrem stavby stezky je nabídnout alternativu k frekventované silnici II. třídy a poskytnout cyklistům bezpečnou cestu mezi Děčínem, přilehlým Benešovem nad Ploučnicí a dalšími obcemi. Délka stezky Ploučnice bude na území Ústeckého kraje něco málo přes 16 kilometrů, z toho nových bude kilometrů 10. Stezka je nejen cyklistickou dopravní tepnou, ale má rozhodně co nabídnout i výletníkům. V Děčíně je to například plavecký areál, zámek a rozhledna v Benešově, zřícenina hrádku Ostrý ve Františkově nebo kozí farma v Merbolticích.

 

Cyklostezka Labe – dokončení evropské trasy se pomalu chýlí ke konci

 

Labská stezka je evropským cykloturistickým fenoménem. Vede  územím několika evropských zemí a několika kraji České republiky. V Ústeckém kraji prochází cyklostezka Labe obcemi Dolní Žleb, Děčín, Velké Březno, Ústí nad Labem, Libochovany, Litoměřice, Roudnice nad Labem a Štětí dále k hranici Středočeského kraje. Její délka na území Ústeckého kraje je 96 km. Jedinou významnější cyklistickou překážkou na celé cyklostezce je střekovské zdymadlo v Ústí nad Labem. Tady je třeba překonat zhruba 300 metrů buď vystoupáním schodů, nebo lze úsek objet po silnici.

V roce 2012 byla zahájena druhá etapa výstavby Labské stezky řešící úseky mezi Přerovem, Těchlovicemi a Děčínem, dále úsek Církvice, Libochovany. Dokončení je plánováno na jaro roku 2013.  Úseky Velké Žernoseky až Litoměřice a úsek z Roudnice nad Labem do Dobříně, tedy III. etapa, by mohly být pro cyklisty zpřístupněny koncem roku 2013.

 

„Na jaře 2012 byl předložen projekt na dokončení cyklostezky Labe v trase Velké Žernoseky, Litoměřice, Křešice, Vědomice, Roudnice nad Labem, Hněvice až na hranici Středočeského kraje. Projekt představuje závěrečnou fázi budování Labské stezky v Ústeckém kraji. Realizací projektu bude Labská stezka dokončena v požadovaných parametrech na celém území Ústeckého kraje a cyklisté tak budou moct jezdit po téměř 96 kilometrech samostatné cyklostezky,“ popisuje další aktivity Ústeckého kraje radní Vonka.

 

Upozornění pro cyklisty!

 

V současné době je z důvodu výstavby Labské stezky uzavřen úsek Církvice – Libochovany – Velké Žernoseky. Objízdná trasa je vedena od viaduktu u kamenolomu do Libochovan a Velkých Žernosek po silnici II/261.

 

Cyklostezka Ohře – stezka v podobě projektu

 

Délka značené cyklostezky Ohře v Ústeckém kraji bude podle současného předpokladu činit 135,7 km. Cyklostezka, po napojení na Karlovarský kraj, nabídne spojnici míst, kde řeka Ohře protíná státní hranici se SRN až po soutok s Labem. Cyklostezka v Ústeckém kraji začíná v obci Perštejn, kde se napojí na cyklostezku Karlovarského kraje. Bude pokračovat přes města Klášterec nad Ohří a Kadaň (mezi těmito městy byla část cyklostezky již vybudována), dále kolem Nechranické přehrady do Žatce, Loun, Doksan, Bohušovic nad Ohří, Terezína a Litoměřic.

V brzké době by měla být celá, zatím nespojitá, trasa proznačena. Stejně jako v Karlovarském kraji bude na značkách cyklisty doprovázet kulatá šestka.

Krušnohorská magistrála – v létě na kole, v zimě na běžkách

 

Pro Krušnohorskou magistrálu jsou typické široké lesní cesty s upraveným povrchem, které jsou vhodné jak pro cyklistiku, tak pro pěší. Mírně zvlněné hřebenové partie Krušných hor nabízejí úchvatné výhledy do krajiny. V Ústeckém kraji začíná tato stezka v Děčíně a končí na Měděnci.  Trasa ale pokračuje dále do Karlovarského kraje. Při putování pod vrcholem Klínovce, malebnou obcí Boží dar, Kraslicemi a Františkovými Lázněmi, můžete ukončit své 250 km dlouhé putování u vodní nádrže Skalka v Chebu, anebo se vracet zpět kolem Ohře.

 

Cyklostezky Ústeckého kraje jsou jako pavučina. Díky páteřní cyklostezce Labe je totiž můžete projet všechny. Ploučnice i Krušnohorská magistrála se na Labe napojují v Děčíně, se stezkou Ohře se pak labská cyklostezka protne v Litoměřicích.

 

Připravila: Mgr. Petra Ludwigová, Odd. regionálního rozvoje a cestovního ruchu KÚÚK

01
Krajský radní pro regionální rozvoj Radek Vonka kontroluje postup stavebních prací na cyklostezce Labe.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 20.8.2012 / 20.8.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém