Jeden z projektů byl nedávno slavnostně ukončen, respektive zahájen, protože v německém městečku Annaberg – Buchholz se otevřela dlouho připravovaná expozice Manufaktura snů, která návštěvníkům přiblíží krušnohorské lidové umění. Partnery projektu se za Ústecký kraj staly město Chomutov, dále Podkrušnohorský zoopark, Oblastní muzeum v Chomutově a Mostě.
„Projekt zahrnuje vytvoření základní expozice Stroeherské sbírky v Annabergu-Buchholzi, vytvoření skanzenu Stará Ves v Podkrušnohorském zooparku s ukázkami způsobu života vesnice a tradičních řemesel, vytvoření dlouhodobé expozice části sbírky v Oblastním muzeu v Chomutově a výstava sbírkových předmětů lidového umění ze sbírky a vlastních fondů v Oblastním muzeu v Mostě. Projekt je koncipován se společným vstupným a webovou prezentací,“ popsal
„Prezentace krušnohorského lidového umění, jeho původu a vývoje, přispívá ke vzájemnému porozumění na obou stranách hranice a tím i k prohloubení identifikace obyvatel s Krušnými horami – územím společné kultury a tradice,“ dodal Adam Šrejber, vedoucí oddělení kultury Krajského úřadu Ústeckého kraje.
Další významný společný projekt nese název „Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge/Krušnohoří – cesta ke světovému dědictví UNESCO“ (montan – z němčiny hornický báňský). Ten je určen k podpoře revitalizace a zachování uměleckých a kulturních objektů přeshraničního významu a také k rozvoji partnerské spolupráce mezi oběma sousedními státy.
„Osobně se domnívám, že projekt Montanregion, představuje jedinečnou iniciativu, jak zájem nejen turistů, ale i vlastních obyvatel o zapomenuté Krušnohoří opět vzbudit. Slavná hornická minulost Krušných hor skýtá řadu možností a šancí. Je to potenciál, který je ukryt v řadě historických památek a v přírodních pozoruhodnostech. Jsou to také bohaté muzejní sbírky a archivní fondy. Jen je dokázat využít správným způsobem,“ řekla radní pro kulturu, památkovou péči a sociální věci Jana Ryšánková.
Hlavní motto projektu zní: posouzení české části Krušnohoří jako hornické a kulturní krajiny s vytipováním objektů vhodných pro zápis na seznam Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v rámci česko – saské spolupráce. V tomto projektu je Ústecký kraj tzv. lead partnerem, to znamená, že za něj nese zodpovědnost. Celkové náklady projektu činí 249 tisíc eur, z toho se Ústecký kraj podílí částkou 110 tisíc eur.
„O zápis usiluje především saská strana. Česká strana pochopitelně bude žádat o zařazení projektu také. Schvalovací a administrativní proces je velice náročný. Jedním z hlavních předpokladů je, aby byl projekt zařazen do tzv. Indikativního seznamu UNESCO příslušného státu. Komplexně by měla být celá iniciativa podána k zapsání nejdříve v roce 2012, s tím, že by k samotnému zapsání došlo cca v roce 2014,“ vysvětluje Šrejber.
Oblast Krušných hor je výjimečná především díky dochovaným památkám souvisejících s historickou těžební a sídelní činností. Patří mezi ně například městská památková zóna
Pokud by se zápis na seznam UNESCO ve finále povedl, měl by Ústecký kraj na kontě další úspěch. Především by se zvýšilo obecné povědomí o Krušných horách jako výjimečné kulturní krajině s bohatými historickými vazbami česko - německého soužití s důrazem na těžební problematiku kovů a nerostů a všech vedlejších odvětví. Vedle otázky prestiže je to pak především rozvoj cestovního ruchu.
Třetí projekt spočívá v poznávání společných historických hodnot lidových staveb a životního stylu včetně lidového umění v krušnohorském regionu Seiffen/Lesná. Ústecký kraj sice nemá na tomto projektu finanční podíl, avšak prostřednictvím Oblastního muzea v Mostě zajišťuje odborného garanta. Jeho úkol spočívá v představení způsobu života obyvatel Krušnohoří v minulosti. Více informací by o tomto tématu měly přinést plánované muzejní aktivity. V současné chvíli byla dokončena výstavba krušnohorského lidového domu a kapličky se zvonicí na Lesné. Před dokončením jsou muzejní expozice, průvodce muzeem a studie o krušnohorském lidovém domu.
Připravila:
Bc. Alena Tichá
oddělení tiskových informací
Kancelář hejtmana Ústeckého kraje
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,
www.kr-ustecky.cz