Orientační nabídka


 

Ústecký kraj rozdělí svým obcím 110 milionů korun

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
. "Jsou to nemalé finanční prostředky, které obcím výrazně pomohou. O to více mne někdy nemile překvapuje přístup některých obcí k řešení celokrajských problémů, které jsme zdědili po státu, například výrazně postrádám určitou solidaritu například ve věci dopravní obslužnosti nebo zajištění pohotovostí péče," uvedl hejtman Jiří Šulc.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 2.2.2004

 

Ústecký kraj rozdělí svým obcím 110 milionů korun

Ústecký kraj podpoří v tomto roce své obce částkou větší než 110 milionů korun, a to prostřednictvím dotačních programů. „Jsou to nemalé finanční prostředky, které obcím výrazně pomohou. O to více mne někdy nemile překvapuje přístup některých obcí k řešení celokrajských problémů, které jsme zdědili po státu, například výrazně postrádám určitou solidaritu například ve věci dopravní obslužnosti nebo zajištění pohotovostí péče,“ uvedl hejtman Jiří Šulc.

Jedním z programů, z kterého budou moci obce čerpat dotace, bude Program obnovy venkova Ústeckého kraje.Tento program navazujena národní Program obnovy venkova, který až do letošního roku vyhlašovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Od letošního roku ze jeho zajištění převedeno na kraje. Program bude zaměřen na oblasti podpory:

1. Obnova a údržba venkovské zástavby a občanské vybavenosti

2. Komplexní úprava veřejných prostranství

3. Obnova a zřizování veřejné zeleně

4. Rekonstrukce místních komunikací, výstavba cyklistických a pěších stezek, rekonstrukce a výstavba veřejného osvětlení

5. Zpracování urbanistických studií a územních plánů

6. Projekty obcí na vzdělávání a poradenství v oblasti rozvoje venkova a obnovy vesnice

7. Integrované projekty venkovských mikroregionů

Celkový finanční rámec Programu obnovy venkova Ústeckého kraje činí 29 550 000 korun. Příjemci dotace mohou být obce a u oblastí podpory 6 a 7 také dobrovolné svazky obcí, které leží v územním obvodu Ústeckého kraje.

Na základě Prováděcího plán Programu rozvoje Ústeckého kraje pro období let 2003 – 2006, který stanovuje rozvojové priority Ústeckého kraje pro toto období, budou pak vyhlášeny Rozvojové programy Ústeckého kraje pro rok 2004. Půjde o celkem čtyři konkrétně zaměřené programy:

- Program ekonomického rozvoje 2004 je zaměřen na rekonstrukci a přípravu stávajících zanedbaných a nevyužitých objektů a ploch pro podnikání a budování technické a dopravní infrastruktury navazující na tyto objekty a plochy. Příjemcem podpory budou  obce Ústeckého kraje a v rámci dotací bude rozděleno 32 500 000 korun.

- Program podpory lidských zdrojů 2004 je zaměřen na podporu vzdělávání, budování center moderních technologií a tvorbu vzdělávacích programů. Příjemcem podpory jsou obce Ústeckého kraje a příspěvkové organizace zřízené obcí,  příspěvkové organizace zřízené Ústeckým krajem, vysoké školy, podnikatelé se sídlem na území Ústeckého kraje a nestátní neziskové organizace. Finanční rámec programu činí 8 000 000 korun.

- Program podpory rozvoje obcí 2004 je zaměřen na projektovou přípravu obcí na využívání vnějších zdrojů a dále na zpracování územně plánovací dokumentace obcí. Z tohoto programu bude rozděleno 10 250 00 korun.

- Program rozvoje cestovního ruchu 2004je zaměřen na záchranu architektonického a kulturního dědictví pro cestovní ruch a komplexní projekty budování infrastruktury cestovního ruchu. Příjemci podpory mohou být příspěvkové organizace Ústeckého kraje, obce Ústeckého kraje, jimi zřízené příspěvkové organizace, nestátní neziskové organizace a podnikatelé. Finanční rámec programu činí 30 000 000 korun.

Tyto programy již prošly Radou Ústeckého kraje a vyhlášeny budou po schválení v zastupitelstvu.

            Zdrojem peněz pro rozvoj obcí mohou být i účelové dotační programy, které již byly vyhlášeny.  V rámci těchto programů rozdělí kraj ve formě dotací 36,1 milionů korun. Pro oblast zdravotnictví jde o programy Podpora zdravotnických programů 2004 (4 miliony korun), Protidrogová politika 2004 (4 miliony korun), pro oblast školství, mládeže a tělovýchovy programy Sport pro všechny 2004 (13,6 milionů korun) a Volnočasové aktivity dětí a mládeže 2004 (5,9 milionů korun). Pro oblast kultury pak kraj vyhlásil Program podpory regionální kulturní a divadelní činnosti na rok 2004 (4,6 miliony korun) V oblasti sociální mohou obce žádat o dotace z programu Prevence negativních jevů souvisejících se sociálním vyloučením 2004 (4 miliony korun).

Kromě toho mohou obce žádat o dotace z programů, které vypisují jednotlivá ministerstva a kraj s nimi na jejich realizaci spolupracuje. Více než sto milionů se tak bude mezi obce v Ústeckém kraji rozdělovat například v rámci Regionálního programu podpory severozápadních Čech a Ostravska. Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo pro podávání žádostí termín 15.1.2004 a obce je měly předat krajským úřadům dotčených krajů. Program má tři dotační tituly:

1. Investiční příprava průmyslových ploch a dalších objektů pro podnikání, revitalizace a oživení zastaralých a nevyužívaných průmyslových areálů

2. Podpora investic pro rozvoj cestovního ruchu

3. Příprava pilotních projektů pro Společný regionální operační program. (žádosti do tohoto dotačního titulu se podávají v termínu 31.3.2004 přímo na Ministerstvo pro místní rozvoj).

V termínu obdržel odbor regionálního rozvoje 37 projektů pro dotační titul 1 a 104 projektů pro dotační titul 2. V zásadách programu je vyžadováno stanovisko místně příslušného krajského úřadu včetně doporučeného pořadí podaných projektů. Stanovisko vychází ze zhodnocení významu projektů pro rozvoj kraje při naplňování zaměření jednotlivých dotačních titulů.

„Rada na svém jednání odsouhlasila seznam projektů a následně předá kompletní žádosti včetně svého stanoviska do 15.února 2004 ministerstvu.Hodnocení projektů bude provádět meziresortní hodnotitelská komise složená ze zástupců krajů, rezortních ministerstev a Ministerstva pro místní rozvoj. Naše stanovisko má při hodnocení projektů podpůrný charakter,“ uvedl hejtman Šulc.

 

 

Zvuková příloha ke stažení – vyjádření Jiřího Šulce

  • Mrzí mě, že obce nejsou solidárnější

„Mě trošku mrzí že ve světle toho, že obcím dáváme desítky milionů korun, se neustále někde taháme o nějaké na desetitisíce za takzvané ambulantní pohotovosti praktických lékařů nebo o statisíce na dopravní obslužnost. Trošku mě mrzí, že naši starostové nejsou schopni některé souvislosti pochopit. Je to smutné.“

 

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: konecna.r@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 2.2.2004 / 2.2.2004 | Zveřejnit od-do: 2.2.2004-2.3.2004
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém