Orientační nabídka


 

Ústecký kraj slavnostně ukončil svou výstavu v Bruselu

11
Dnes v českém centru v Bruselu skončila jedinečná výstava, kterou organizoval Ústecký kraj, „Neztratit víru v člověka...Protektorát očima židovských dětí“. Přilákala stovky návštěvníků. Včera se odehrála slavnostní derniéra výstavy, které se zúčastnila radní pro kulturu, památkovou péči a sociální věci Jana Ryšánková.
Tisková zpráva z 3. 12. 2010
 

 
 

Originální výstava trvala 3 týdny. Týden byla k vidění v Evropském parlamentu, další dva týdny v Českém centru. Radní Jana Ryšánková na výstavě ocenila spolupráci Ústeckého kraje se všemi partnery, kteří se na výstavě podíleli: České centrum v Bruselu, člen Evropského parlamentu Richard Falbr, Židovské muzeum Praha, Evropský institut odkazu šoa a Stálé zastoupení ČR při EU.

 

„Ráda bych připomněla, že na území Ústeckého kraje se nachází Památník Terezín, který vznikl v roce 1947 a připomíná utrpení desetitisíců lidí a jehož posláním je uchovat památku obětí rasové a politické perzekuce v letech nacistické okupace,“ řekla ve svém proslovu na derniéře Jana Ryšánková, ve kterém pozvala všechny návštěvníky do Ústeckého kraje, kde na ně čeká celá řada kulturních, přírodních a historických památek.

 

Celý večer zpestřilo vystoupení dvou židovských hudebníků – profesorů hudební konzervatoře v Liége. Derniéry se zúčastnilo zhruba 60 lidí. „Mnoho z nich bylo osudy šesti židovských dětí, které byly vylíčeny na 20 výstavních stojanech, skutečně dojato,“ popsala své postřehy Markéta Pokorná, zástupkyně Ústeckého kraje v Bruselu.

 

Doprovodným programem výstavy „Neztratit víru v člověka...Protektorát očima židovských dětí“ byl filmový festival. Ten vyvrcholil 1. prosince promítáním filmu „Musíme si pomáhat“ a poté diskuzí návštěvníků s kurátorkou výstavy a zástupkyní Židovského muzea Praha Miroslavou Ludvíkovou.

Festival nabídl celkem tři filmy, které měly společnou židovskou tematiku.

 

„Uvědomuji si, o jak citlivé téma našich dějin se jedná a samotné se mi také o něm nemluví lehce. Přesto jsem přesvědčená o tom, že musíme znát naši minulost, aby se podobné chyby již neopakovaly a abychom dávaly pozor na péči o naši svobodu a demokracii,“ dodala radní Ryšánková.

 

Osobní příběhy židovských dětí představovaly pro návštěvníky klíč k historickým událostem předválečného a válečného Československa. Pro skutečné přiblížení problematiky očima dětí byly využity autentické materiály, často vytvořené právě dětmi: úryvky z deníků, korespondence, ukázky ze sbírky dětských kreseb z Terezína, dětské časopisy, fotografie dětí, dobový tisk a další obrazové i tištěné dokumenty.

 

Autorky projektu Dana Gabalová a Marie Zahradníková realizovaly expozici na 20 výstavních panelech. Prostřednictvím prvního panelu byli návštěvníci vtaženi do příběhu šesti mladistvých, kteří se jim nepředstavují jako ubohé, osudem stíhané židovské děti, ale jako úplně obyčejné, které žijí ve třicátých letech spokojeným životem. Na dalších panelech byly na pozadí válečných událostí rozvinuty jejich osudy. Děti a jejich příběhy zvolily autorky tak, aby pokryly celou škálu událostí a podaly tak pokud možno komplexní obraz situace Židů za 2. světové války (jsou mezi nimi např. ukrývané dítě, Wintonovo dítě, dítě s polovičním židovským původem atd.).

 

Připravila:

Bc. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

 

1
Radní Jana Ryšánková (vlevo) na slavnostní derniéře výstavy

2
3

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 3.12.2010 / 3.12.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém