Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj má zájem na dalším fungování lounské nemocnice

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 16.10.2004

 

Ústecký kraj má zájem na dalším fungování lounské nemocnice

 

Společnost Nemocnice sv. Alžběty spol. s.r.o. informovala zástupce Ústeckého kraje o tom, že Ministerstvo zdravotnictví váhá, na základě doporučení komise výběrového řízení, s vydáním stanoviska k uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče mezi Nemocnicí sv. Alžběty spol. s.r.o., novým provozovatelem nemocnice v Lounech, a zdravotními pojišťovnami. Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc se proto 11. listopadu  v této věci obrátil dopisem na ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou. „Touto informací, kterou jsme získal od nového provozovatele nemocnice a z medií, jsem byl překvapen. V dopise jsem paní ministryni připomněl, že  Ústecký kraj prodej lounské nemocnice podmínil tím, že zdravotnická péče bude minimálně po dobu pěti let v tomto zařízení zachována ve stávajícím rozsahu,“ uvedl Jiří Šulc.

Fungování lounské nemocnice, bylo v době, kdy přešla do majetku Ústeckého kraje, v důsledku dluhů zdravotnického zařízení ohroženo a již  v minulém roce došlo kvůli situaci ve způsobu financování nemocnic k omezení akutní péče (ukončením provozu lůžkového oddělení gynekologie a porodnictví a dětského oddělení). Kraj se situaci rozhodl řešit prodejem lounské nemocnice. Ve smlouvě o prodeji pak zakotvil zachování péče ve stávajícím rozsahu a v souladu s doporučením Ministerstva zdravotnictví Ústecký kraj předpokládal, že dojde k rozšíření počtu lůžek následné péče. Rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví vydat negativní stanovisko k uzavření smluv mezi provozovatelem lounské nemocnice a zdravotními pojišťovnami, by fungování nemocnice ohrozilo.

15. listopadu 2004 bylo odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje doručeno stanovisko ministryně zdravotnictví z 8. listopadu 2004, které doporučuje uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče mezi provozovatelem nemocnice v Lounech a zdravotními pojišťovnami do 31. prosince 2005, ale zároveň také doporučuje utlumit do 31. prosince 2005 poskytování akutní lůžkové péče, a to z důvodu nadbytečnosti této zdravotní péče na daném spádovém území.

„Doufám, že nejde o „krevní mstu“ paní ministryně soukromé nemocnici. Tímto postojem se projevuje licoměrnost vlády ČSSD – nikoliv ODS ale ČSSD zavírá nemocnice. Jak může paní ministryně vědět, že na Lounsku je nadbytek lůžek akutní péče, když neexistuje žádná koncepce zdravotnictví v ČR, žádné standardy, žádná směrná čísla? Navíc ministerstvo prohlásilo, že do sítě zařadí všechny okresní nemocnice se spádovostí 100 tisíc obyvatel. Lounská nemocnice je důležitá a bude velmi potřebná až vybudujeme v průmyslové zóně Triangle nové podniky, celkem tam může být zaměstnáno až sedm tisíc lidí,“ řekl hejtman Jiří Šulc.

Se stanoviskem ministerstva zdravotnictví k lounské nemocnici nemůže Ústecký kraj souhlasit a vyvine patřičné kroky k zajištění dostupnosti zdravotní péče pro obyvatele Lounska. Nemocnici navíc nebylo doporučeno zprovoznit lůžka následné péče, se kterými Ústecký kraj při transformaci nemocnice počítal.

 

 

 

Připravil: Vojtěch Krump, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 19.11.2004 / 19.11.2004 | Zveřejnit od-do: 16.11.2004-16.12.2004

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém