Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj se stal generálním partnerem vydavatele publikace ČESKÁ BRIGÁDA - 4. brigáda rychlého nasazení Žatec

 
22
Projekt v knižní podobě v rozsahu 304 stránek popisuje nejen samotný vznik této vojenské jednotky, elitní 4. brigády rychlého nasazení, v červnu roku 1994, ale mapuje její osudy až do roku 2019, kdy si připomeneme 25 výročí od jejího založení.
 

 
 

S obsahem knihy seznámili na osobní schůzce hejtmana Ústeckého kraje její autoři, plk. gšt. Eduard Stehlík, ředitel Odboru pro válečné veterány při Ministerstvu obrany ČR a por. Martin Vaňourek. Kniha detailně popisuje celou brigádu do úrovně jednotlivých bojových praporů a oddílů s přehledy jejich výzbroje, výstroje a vojenskými insigniemi jako jsou znaky, bojové prapory a čestnými názvy. Dále popisuje nasazení této jednotky v zahraničních operacích a také její úlohu během katastrofálních záplav, které zasáhly dotčené kraje České republiky. Nedílnou součástí bu de přeh led strukturovaných životopisů 9 velitelů brigády a 59 velitelů podřízených útvarů včetně portrétní fotografie každého z nich. Dále pak osudy 13 vojáků, kteří zahynuli během zahraničních operací na území bývalé Jugoslávie a Afghánistánu.

V roce 2014 rada Olomouckého kraje podpořila vznik knihy pod názvem MORAVSKÁ BRIGÁDA, která popisuje historii 7. mechanizované brigády. A právě 4. brigáda rychlého nasazení je jednotkou na stejné úrovni co do rozsahu historie a nasazení. Po dlouhá léta bylo město Žatec symbolem československého letectva, které však z města bylo odsunuto. Její místo nahradila 4. brigáda rychlého nasazení, která zde má své velitelství a jeden ze svých praporů, 41. mechanizovaný prapor generála Malého. Vzhledem k tomu, že 4. brigáda rychlého nasazení je spolu se 7. mechanizovanou brigádou pilířem Armády České republiky, její propagace a prezent ace před veřejností je v podobě takové knihy více než důstojné.

Úloha podporovatele Ústeckého kraje, stejně jako Olomouckého kraje na Moravě, je deklarována právě touto podporou, že armáda a národ k sobě navzájem pohlíží s nesmírným respektem.

Při schůzce plk. gšt. Stehlík vysoce ocenil i činnost Krajského úřadu Ústeckého kraje, který prostřednictvím Odboru správních činností a krajského živnostenského úřadu vede evidenci válečných hrobů, koordinuje péči o válečné hroby v rámci kraje.

Více o válečných veteránech si můžete přečíst zde: http://www.inmemoriam.army.cz/.

Více o Brigádě rychlého nasazení zde: http://4brn.army.cz/


 

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 24.1.2018 / 24.1.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém