Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústí nad Labem by mohlo být prvním městem v Česku, kde se budou testovat auta bez řidiče

 
ul
V ulicích Ústí nad Labem by se brzy mohla testovat auta bez řidiče. Město a region tak směřují k odvážné vizi stát se centrem výzkumu a vývoje autonomních řídicích systémů a chytré mobility. Vyplynulo to ze společné schůzky primátorky města Věry Nechybové, ministra dopravy Dana Ťoka, zástupkyně zmocněnce vlády pro Ústecký, Moravskoslezský a Karlovarský kraj Gabriely Nekolové, ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáše Sivička a dalších účastníků. Konkrétní potřeby a technologické možnosti řešení budou dotčení aktéři diskutovat v rámci jednání na ústeckém magistrátu 19. dubna již se zástupci automobilek a dodavatelů technologií.
 

 
 

„Záměr má potenciál přilákat pozornost špičkových firem a expertů a navazuje na ambici kraje stát se chytrým regionem,“ oceňuje hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. „Testování tzv. aut bez řidiče v našem kraji je pro region obrovskou příležitostí k modernizaci ekonomiky. Proto jsme také tento projekt zařadili do Akčního plánu Strategie hospodářské restrukturalizace Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje, který bude v červnu letošního roku projednávat vláda,“ vysvětluje Gabriela Nekolová.  Jak upřesnila Věra Nechybová, v Česku by šlo o ojedinělý a pilotní projekt, který má výrazný nadregionální dopad. “Inspiraci a zkušenosti už nyní můžeme brát ze Švýcarska, kde ve městě Sion testují dva minibusy,“ dodala. Přínos projektu potvrzuje i Dan Ťok. „Česká republika patří mezi významné výrobce automobilů. Je důležité, abychom náš potenciál využili a nezaspali vývoj v této oblasti. Proto podporujeme rozvoj inteligentní dopravní infrastruktury a testování autonomních vozidel,“ řekl.

Pilotním projektem v dané oblasti, který v Ústí nad Labem rozběhlo koncem února Inovační centrum Ústeckého kraje ve spolupráci s Univerzitou Jana Evangelisty Purkyně, je spolupráce na vývoji systémů autonomního řízení s dodavatelem dílů a systémů pro automobilový průmysl společností Valeo. „Jedná se o popisování videozáznamů z testovacích jízd vozidel vybavených systémy autonomního řízení,“ vysvětluje Tomáš Siviček. Pro možné testovací jízdy aut bez řidiče v krajském městě se jako nejpravděpodobnější momentálně jeví varianta testování autonomního řízení v reálném provozu ve vymezené oblasti města Ústí nad Labem.

 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 11.4.2017 / 11.4.2017

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém