Orientační nabídka


 

V Děčíně byla podepsána deklarace za zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
V Děčíně byla podepsána deklarace za zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO
Děčínský zámek hostil účastníky přeshraniční konference "Českosaské Švýcarsko a světové přírodní dědictví UNESCO: jak dál?" Výsledkem jednání je prohlášení, v němž tomuto záměru vyslovili účastníci konference maximální podporu.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 30. 6. 2008

 

V Děčíně byla podepsána deklarace za zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO

 

Děčínský zámek hostil účastníky přeshraniční konference „Českosaské Švýcarsko a světové přírodní dědictví UNESCO: jak dál?“ Výsledkem jednání je prohlášení, v němž tomuto záměru vyslovili účastníci konference maximální podporu. Hostiteli jednání byli vedle zástupců statutárního města Děčína náměstek a zástupce hejtmana Ústeckého kraje Radek Vonka a zemský rada okresu Saské Švýcarsko (SRN) Michael Geisler. V průběhu konference přednesli své příspěvky například Marek Mráz, ředitel o.p.s. České Švýcarsko nebo Hans-Jörg Vorberger ze saského Ministersva životního prostředí.

 

„Děčín je tradiční vstupní branou do pískovcové krajiny Českosaského Švýcarska. Tuto oblast všichni považujeme za jednu z nejatraktivnějších přírodních turistických lokalit, nejen Ústeckého kraje či České republiky, ale skutečně v celosvětovém měřítku. Dnes diskutujeme o výjimečnosti tohoto příhraničního území a chceme se pokusit nastoupit na cestu, jež tuto výjimečnost potvrdí exkluzivní ochrannou značkou UNESCO. Jako náměstek hejtmana Ústeckého kraje mohu s plnou odpovědností potvrdit náš rozhodný zájem o nominaci přeshraničního území Českosaského Švýcarska na tento exkluzivní seznam. Zápis do UNESCO vnímám nejen jako obdržení ochranné známky, ale především jako možnost k zvýšení kvality cestovního ruchu i života v našem regionu a v neposlední řadě i jako cestu ke kvalitativně vyšší ochraně přírody,“ řekl mimo jiné zástupce kraje ve svém proslovu.

 

Účastníci konference konstatovali, že zapsání oblasti na seznam světového přírodního dědictví nese, vedle převažujících výhod, i některá rizika. Německá delegace na příkladu výstavby nového mostu v Dráždanech (Waldschlösschenbrücke) upozornila na závislost při rozhodování o investičních projektech na orgánech UNESCO. „Z toho máme vážné obavy“, přinesly výrok Hanse - Jörga Vorbergera v pátek 27. 6. 2008 Sächsische Zeitung. Podle deníku zapsání Českosaského Švýcarska mezi světové přírodní dědictví v roce 2004 postupně schválily všechny obce okresu Saské Švýcarsko a okresní sněm. V Čechách se pro žádost zatím vyslovilo 22 obcí, dvě stanovisko nezaujaly a čtyři se vyslovily nesouhlasně.

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

V Děčíně byla podepsána deklarace za zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO

V Děčíně byla podepsána deklarace za zápis Českosaského Švýcarska do UNESCO

 

Odkazy

 
Zodpovídá: František Janačík
Vytvořeno / změněno: 30.6.2008 / 30.6.2008 | Zveřejnit od-do: 30.6.2008-30.7.2008
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém