Orientační nabídka


 

V Senátu o Krušných horách

1
Na půdě Senátu Parlamentu ČR se uskutečnil mezinárodní seminář „Rozvoj území a životního prostředí Montanregionu Krušné hory – slavná minulost, uranové břímě a nejistá budoucnost“.
 

 
 

Tisková zpráva z 24. května 2010

Dne 18. 5. 2010 proběhl na půdě Senátu Parlamentu ČR mezinárodní seminář „Rozvoj území a životního prostředí Montanregionu Krušné hory – slavná minulost, uranové břímě a nejistá budoucnost“. Hlavním pořadatele akce byl Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu, který ve spolupráci s Karlovarským a Ústeckým krajem a obecně prospěšnou společností Montanregion Krušné hory – Erzgebirge, představil opomíjenou problematiku Krušných hor. V historických prostorách Valdštejnského paláce se sešlo na 70 hostů z řad státní správy, samospráv, odborných i zájmových organizací, kteří společně diskutovali o nebezpečí nevratného zániku mimořádných historických i současných hodnot rozsáhlé hraniční oblasti.

Za Ústecký kraj přednesla příspěvek radní pro kulturu Bc. Jana Ryšánková, která zdůraznila velký zájem krajské samosprávy na řešeném území. Řada projektů z Krušnohoří je podporována z krajských dotačních programů pro kulturu a památkovou péči. Především poukázala na nový strategický dokument Ústeckého kraje, který by měl zajistit rozvoj cestovního ruchu na léta 2010 až 2015 a který vymezil Krušné hory jako jednu ze 4 hlavních turistických destinací.

Rovněž s potěšení konstatovala květnové schválení projektu „Středoevropská kulturní krajina Montanregion Erzgebirge / Krušnohoří cesta ke světovému dědictví UNESCO“ v rámci přeshraničního Programu Cíl 3 / Ziel 3, v němž Ústecký hraj vystupuje jako Lead partner. Rozsáhlá přeshraniční iniciativa na záchranu památek spojených se slavnou minulostí horního dolování v Krušných horách, tak vstoupila do další fáze. Cílovou ideou je zapsání vybraných objektů a lokalit na české i saské straně Krušnohoří na seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO a vytvořit tak turisticky zajímavé možnosti v regionu.

Významným momentem semináře bylo deklarování vstřícné spolupráce a podpory svodných ministerstev, především ministerstva kultury, celé iniciativě i konkrétním projektům. Seminář byl rovněž důležitým signálem obou krajů k saské straně, jímž deklarovaly další prohlubování přeshraniční spolupráce.

 

Připravil:

Odbor kultury a památkové péče

 

1
Na semináři vystoupila radní Ústeckého kraje Jana Ryšánková

2

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 24.5.2010 / 24.5.2010 | Účinnost do: 31.5.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém