Orientační nabídka


 

Vedení kraje řešilo s Evropskou komisí budoucnost regionu po ukončení těžby uhlí

001
Úředníci Evropské komise mapovali krajinu poznamenanou těžbou. Ústecký kraj hostil zástupce komise a vedení Ústeckého kraje v čele s náměstkem hejtmana Martinem Klikou a zástupci programu RE:START jim nabídli celodenní představení hned několika projektů a návštěvu míst v regionu. Evropské peníze by mohly jít například do budování nových jezer a přečerpávacích elektráren nebo do zdravotnictví.
Tisková zpráva ze dne 20. května 2019
 

 
 

V Evropě je 42 uhelných regionů, do nichž prý Evropská unie hodlá celkově poslat až pět miliard eur. „Částka pět miliard zatím ale není v budgetu EU. Nicméně kromě nás jsou mezi postiženými regiony také země jako Polsko, Slovensko, Španělsko a část Německa, a nově snad i Bulharsko a Ukrajina, a je proto potřeba mít naše projekty připravené, abychom včas mohli začít čerpat dotace. Právě proto jsme velmi pozorně připravili celý program návštěvy, abychom představili nejen projekty, ale i konkrétní místa včetně ukázek toho, co se nám již podařilo udělat,“ uvedl náměstek hejtmana Martin Klika. 

První kroky celé delegace, jejíž součástíbyla i Gabriela Nekolová, manažerka národního výkonného týmu programu RE:START či zástupci ministerstva pro místní rozvoj, vedly do elektrárny Prunéřov. Prunéřov I by měl být během několika let uzavřen a na jeho místě by mohla začít fungovat nová paroplynová elektrárna.„Perspektiva do deseti let je přechod od uhlí na jiné zdroje energie. EK proto nabídla regionům svou pomoc při přípravě projektů, aby mohly čerpat více peněz. Česko peníze alokované má, sama si ve vládním programu RE:START určuje, kam půjdou,“ řekl Juraj Nociar, ředitel kabinetu komisaře pro energetickou unii Maroše Ševčovice.

Další zastávkou byla vyhlídka na velkolom ČSA, aby měli zástupci Evropské komise lepší představu o rozsahu území. Dle slov Stanislava Štýse, odborníka na rekultivace, který byl při návštěvě také přítomen má krajina uměle vytvořená rekultivací mnohem větší ekologickou hodnotu než původní krajina zničená povrchovým dobýváním uhlí.To je podle jeho vyjádření právě i případ jezera v Mostě, kde se byla delegace také podívat nebo i případ jezera Milady v Ústí. Napustit vodou se mají po vytěžení rovněž velkolomy Nástup v Tušimicích na Chomutovsku, Vršany u Mostu či důl Bílina. Skupina Sev.En Energy plánuje v roce 2024 utlumit těžbu svého lomu ČSA a na místě též vytvořit jezero. 

Zástupci Evropské komise dále navštívili střední školu Scholu Humanitas, která se zaměřuje na ekologii, Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem, kde si vyslechli plány na vybudování fakulty lékařských studií při UJEPu či se seznámili s plány na další rozvoj a modernizaci zdravotnického zařízení. Zcela v závěru návštěvy si prohlédli výzkumné centrum Ringen v Litoměřicích, které se bude věnovat využití geotermální energie. 

Členové komise se na závěr návštěvy v ČR zúčastnili výroční konference k programu RE:START. „Představili jsme akční plán, který bude předložen vládě České republiky na konci května. Ten obsahuje šestnáct opatření o objemu finančních prostředků ve výši deset miliard korun a cílí převážně na využití evropských fondů v dalším programovém období,“ uvedla manažerka národního výkonného týmu programu RE:START Gabriela Nekolová.​


001

002

03

04

06

07

08

15

345

124

24

12312

021

4134

005

005

41534

74

7578

02313

1365

3754

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 20.5.2019 / 20.5.2019
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém