Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Vesnicí roku 2008 je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek
Horní Podluží na Děčínsku se může pyšnit oceněním Zlatá stuha Vesnice roku 2008 v Ústeckém kraji.
Při slavnostním předávání ji ve čtvrtek 28. srpna převzal starosta Karel Kopecký z rukou hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 29.8.2008

 

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

 

Horní Podluží na Děčínsku se může pyšnit oceněním Zlatá stuha Vesnice roku 2008 v Ústeckém kraji.

Při slavnostním předávání ji ve čtvrtek 28. srpna  převzal starosta Karel Kopecký  z rukou hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka.

Vítězná obec získala půl miliónu korun od Ústeckého kraje a v letošním roce bude bojovat v celostátním kole soutěže Vesnice roku 2008. Podle slov Jiřího Čunka vítězství obci vynesl především sportovní život a spolupráce jednotlivých spolků v obci. Starosta Horního Podluží využil přítomnosti člena vlády a při svém projevu se mimo jiné dotkl problémů, které malé obce trápí.

„Z vesnic nám odcházejí lidé do větších měst, protože kvůli nespravedlivému rozpočtovému určení daní získají malé obce jen minimální finanční prostředky,“ posteskl si  Karel Kopecký. Hejtman Jiří Šulc ocenil aktivity lidí v  této obci a vyslovil přesvědčení, že Horní Podluží  také uspěje i v kole celostátním. Ve svém projevu mimo jiné řekl:“ Letos mezi obce, které jsou odměněny stuhami, rozdělíme  z Programu obnovy venkova jeden milion korun. Půlka půjde vítězné obci,  ostatní  dostanou  125 tisíc korun,“ konkretizoval představitel kraje výši odměn.  Zdůraznil, že Ústecký kraj tuto soutěž pokládá za velmi významnou a důležitou. „Není asi třeba dlouze hovořit o historických událostech, které nepříznivě ovlivnily zejména demografické složení našeho kraje. Zábor Sudet a vystěhování českého obyvatelstva, následná genocida obyvatelstva židovského původu, konec války a odsun obyvatelstva německého a příliv lidí z vnitrozemí, kteří ale nedokázali  početně nahradit obyvatelstvo původní, to všechno se negativně odrazilo především na venkově našeho kraje a leckde se s tímto faktem potýkají dodnes.

Každá akce, která život na venkově podporuje, má proto i naši podporu. Přestože náš kraj byl, je a bude především průmyslový, má venkov svůj význam,“ řekl hejtman. Připomenul také, že Ústecký kraj podporuje obce nejen pomocí z Programu venkova, ale i penězi z dalších dotačních titulů, například z Programu na podporu kultury nebo Fondu hejtmana. „Naše podpora se týká také dobrovolných hasičů, kteří jsou v obcích významnou složkou a plní velice často i roli celospolečenskou.  V poslední době jsem si projel na kole celou řadu měst a obcí v našem regionu. Bylo to pro mne poučné poznávání a setkávání s lidmi a jejich životem na venkově.  Neříkám jistě nic nového, ale  ten pohled  z auta a kola se opravdu diametrálně liší.“ V závěru svého vystoupení Jiří Šulc všem poděkoval a poblahopřál k výsledkům, které hodnotila členové odborné komise.

 

Krajská komise hodnotila celkem 19 obcí ( je to o deset víc než vloni) přihlášených do letošního ročníku soutěže a kromě prvního místa udělila také další ocenění. Modrá stuha za společenský život letos putuje do obce Staňkovice na Litoměřicku. Bílou stuhu za činnost mládeže získala obec Mašťov na Chomutovsku. Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí patří obci Chodouny z Litoměřicka a Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu obdržela obec Veliká Ves z Chomutovska. Diplom za vzorné vedení kroniky získává obec Zubnice na Ústecku, diplom za vzorné vedení obecní knihovny obec Vilémov na  Chomutovsku, diplom za rozvíjení lidových tradic obec Libotenice v okrese Litoměřice, diplom za kvalitní květinovou výzdobu Vražkov na Litoměřicku a mimořádné ocenění za péči o kulturní dědictví  Místo u Chomutova.

Mimořádné ocenění krajské hodnotitelské komise dále získala obec Libochovany , Strupčice, Málkov, Vrbice, Netěš, Dobříň Dušníky, Vrutice a Malé Žernoseky. Také jejich zástupcům oba hosté, ministr pro místní rozvoj  Jiří Čunek a hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc poděkovali a osobně pogratulovali.

 

připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741,  737415959

kocabkova.n@kr-ustecky.cz

 

 

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

Vesnicí roku 2008  je Horní Podluží, hejtman obci předal symbolický šek

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 29.8.2008 / 29.8.2008 | Zveřejnit od-do: 29.8.2008-29.9.2008

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém