Včera (11.11.) se už dopoledne nesly Lidickým náměstím v krajské metropoli (11.11.) libozvučné lidové písničky prezentované cimbálovou kapelou. Lidé se při nich pohupovali do rytmu a popíjeli bílé nebo červené vzorky lahodného vína. Svatomartinského.
Svátek svatého Martina – 11. listopadu - je, kromě mnoha jiných tradic, totiž spojován s ochutnávkou nového vína. Víno, které už čtvrtým rokem na Martina vítáme, si získává rok od roku stále větší oblibu. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice podle odborníků zrála pouhých několik týdnů, ale za tu dobu už stačila získat svůj osobitý půvab a charakter. A pokud se mladé Svatomartinské víno vyvede, znamená to, že bude kvalitní celý ročník. Oslavy provázející uvedení tohoto moku na trh nejsou žádnou novinkou posledních let. Již z dob císaře Josefa II. pochází tradice začínat na svatého Martina s výčepem nového vína.
Než se ale Svatomartinská vína dostanou do obchodů, jsou posouzena nezávislou komisí, která ohodnotí, zda odpovídají požadavkům. Pokud ano, může vinař na etiketě a na záklopce použít ochrannou známku Svatomartinské. Ta by měla být pro zákazníka zárukou toho, že víno je takové, jaké by mělo být. Suché, lehké, svěží, s nízkým obsahem alkoholu (kolem 12 %), s výrazným ovocným charakterem, může mít i mírný obsah oxidu uhličitého. Povolené odrůdy jsou čtyři – Müller Thurgau a Veltlínské červené rané pro bílá vína, Modrý Portugal a Svatovavřinecké pro růžové a červené.Poptávka po Svatomartinském se každým rokem zvyšuje. Zatímco v roce 2006 přišlo na trh asi 350 tisíc lahví, o rok později to už bylo přes 600 tisíc lahví. Ročníku 2008 by do prodeje mělo jít dokonce víc než 700 tisíc lahví (276 tisíc bílého, 192 tisíc růžového a 265 tisíc lahví červeného vína). Do letošního ročníku Svatomartinských vín se přihlásilo přes 90 vinařství.
Svatomartinská vína se u nás každoročně otevírají 11.11. v 11:00 hodin. Bylo tomu tak i letos, kdy v Ústí nad Labem v úterý moravská cimbálovka přivítala první nedočkavce. V sortimentu nabízených vín nechyběla ani ta ze severočeských vinic. Modrý Portugal zastupoval například vynikající práci vinařů z Roudnice nad Labem.Vína ze zámeckých vinných sklepů jsou oblíbena mezi konzumenty pro svůj osobitý charakter a stálou kvalitu. Na domácích i mezinárodních přehlídkách vín získala řadu významných ocenění a zlatých medailí.
připravila: Naďa Kocábková, kancelář hejtmana Ústeckého kraje
oddělení tiskových informací
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 741, 737415959
kocabkova.n@kr-ustecky.cz