Orientační nabídka


 

Komise ENVE se v Bruselu seznámila s průběhem studijní cesty po Ústeckém kraji

11
Devátá schůze Komise pro životní prostředí, změnu klimatu a energetiku (komise ENVE) se konala ve čtvrtek 23. června v Bruselu. Zasedání se zúčastnila hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Jednání se uskutečnilo po studijní návštěvě delegace 11 členů komise ENVE v Ústeckém kraji, která proběhla v minulém týdnu. Komise ENVE je jedním z orgánů Výboru regionů.
 

 
 

Předseda komise ENVE pan Ilmar Reepalu i osobně členové komise ENVE, kteří zavítali do Ústeckého kraje, poděkovali při bruselském zasedání hejtmance Janě Vaňhové za skvělou organizaci studijní návštěvy, kterou shledali velice zajímavou a přínosnou pro jejich další práci ve Výboru regionů.

Zkušenost z Ústeckého kraje na konkrétním příkladu ilustruje význam spolupráce mezi průmyslem a samosprávou při hledání řešení pro udržitelný rozvoj na místní a regionální úrovni, něco, čemu se komise ENVE věnovala ve svých nedávných stanoviscích. Politická práce Výboru regionů v oblasti energetiky byla mediálně prezentována na místní i regionální úrovni. Současní zpravodajové pan Michel Lebrun, pro oblast strategie EU v oblasti energetiky a infrastruktury do roku 2020, pan Jean-Louis Joseph, pro oblast energetické efektivnosti a pan Brian Meaney, pro oblast o udržitelnosti biomasy poskytli rozhovory pro česká média. Výbor regionů coby celek se tedy profiloval i na místní úrovni,” uvedl v poděkování hejtmance Janě Vaňhové předseda Ilmar Reepalu. 

„Ráda bych poděkovala všem účastníkům studijní návštěvy za jejich cestu do Ústeckého kraje. Věřím, že zkušenosti a zážitky, které si z našeho regionu odnesli, budou přínosné pro jejich profesní život, ať už na půdě Výboru regionů, tak doma v jejich regionech a obcích,“ řekla Jana Vaňhová při shrnutí programu studijní návštěvy, se kterým seznámila všechny členy komise.

Program jednodenní studijní návštěvy byl opravdu náročný. Členové komise ENVE nejdříve zavítali do jednoho z největších evropských povrchových dolů Tušimice, kde se seznámili s procesem těžby hnědého uhlí i plánovanými rekultivacemi po uzavření dolu v roce 2035.  Již dnes se na postupně rekultivované části dolu navrací divoká zvěř; pro mnohé je možná překvapením, že biodiverzita v těchto oblastech je srovnatelná s přírodní rozmanitostí v národních parcích.

Poté členové komise ENVE společně navštívili obec Březno, která měla původně v 80. letech ustoupit těžbě uhlí pod jejím povrchem, ale byla ušetřena. Dnes se obec chlubí rozvinutou infrastrukturou a bohatým kulturním životem, což dokládá i několik ocenění v soutěži Vesnice roku. Z hradu Hněvín měli členové komise ENVE možnost vidět zdařilé rekultivace města Most – místní hipodrom, autodrom, jezero i na železničních kolejích přesunutý barokní kostel. Poslední navštívenou lokalitou byla nejmodernější a nejefektivnější elektrárna v České republice - elektrárna Ledvice, z jejíž věže mohli účastníci studijní návštěvy pozorovat rekultivovanou Radovesickou výsypku, přezdívanou jako Český Island, a nejnižší místo ČR - Důl Bílina, jež se nachází na úrovni Baltského moře.

V upomínku na tuto studijní návštěvu předala Jana Vaňhová účastníkům návštěvy, předsedovi i sekretariátu komise ENVE desetiminutový videozáznam, který dokumentuje cestu po Ústeckém kraji.

 Na programu zasedání bylo dále projednání stanoviska k tématu Evropa účinněji využívající zdroje – stěžejní iniciativa strategie Evropa 2020, kde zpravodajem byl Michel Lebrun, který rovněž před týdnem Ústecký kraj navštívil.

Součástí zasedání byla diskuse u kulatého stolu o úloze místních a regionálních orgánů v mezinárodní politice v oblasti změny klimatu před 17. konferencí smluvních stran UNFCCC v Durbanu. Komise ENVE rovněž projednávala návrh stanovisko k tématu Na cestě ke kosmické strategii Evropské unie sloužící občanům.

Příští týden v termínu 30. 6.-1. 7. se koná plenární zasedání Výboru regionů, kterého se hejtmanka Ústeckého kraje také zúčastní.

Výbor regionů je poradním orgánem EU složeným z  344 představitelů evropských regionálních a místních úřadů a Českou republiku v něm reprezentuje 12 zástupců, nominovaných Asociací krajů ČR a Svazem měst a obcí, mezi nimi je také hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. Jeho cílem je zapojit orgány místní a regionální samosprávy a komunity, které reprezentují, do rozhodovacího procesu v EU a informovat je o politikách unie. Evropský parlament a Rada jsou povinny konzultovat Výbor v oblastech týkajících se regionů a měst.

1

2

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 24.6.2011 / 24.6.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém