Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Vrcholí přípravy na první krajské dožínky v Peruci

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Vrcholí přípravy na první krajské dožínky v Peruci
Sobota 13. září bude v městysi Peruci na Lounsku patřit 1. krajským dožínkovým slavnostem. Pod záštitou hejtmana Jiřího Šulce je chystají Krajská agrární komora a Peruc spolu s Ústeckým krajem, který na jejich pořádání přispěl dotací ve výši 700 tisíc korun.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 8. 9. 2008

 

Vrcholí přípravy na první krajské dožínky v Peruci

 

Sobota 13. září bude v městysi Peruci na Lounsku patřit 1. krajským dožínkovým slavnostem Ústeckého kraje. Po záštitou hejtmana kraje je chystají Krajská agrární komora a Peruc spolu s Ústeckým krajem, který na jejich pořádání přispěl dotací ve výši 700 tisíc korun.

 

Program slavností, která dne 8. září představili hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc a radní Ústeckého kraje Antonín Terber bude zahájen v sobotu 13. 9. 2008 v 10.00 hodin a na návštěvníky dožínek čekají tradiční slavnosti s výstavou zemědělství, řemesel a výrobců z našeho regionu, chybět nebude ani jízda alegorických vozů a předávání dožínkových věnců a kytic. Bohatý doprovodný program s atrakcemi, prodejními výstavkami, vystoupením hudebních skupin či historického šermu doplní také kabaret, sportovní soutěže, ukázky sokolnictví, expozice drobných chovatelů, ale také uvedení živého obrazu Oldřich a Božena. Zahájení Krajských dožínkových slavností bude na náměstí Peruce, další akce budou v zámeckém parku, na fotbalovém hřišti, u školy nebo u historického Oldřichova dubu.    

 

Celokrajské dožínky jsou pořádány bezprostředně po sklizni zemědělských plodin. Ta byla v regionu ukončena, jak informovala Krajská agrární komora, k 5. 9. 2008. V počátku sklizně došlo ke zpoždění, takže sklizeň se oproti minulým letům prodloužila zhruba o 14 dní. Výsledky letošní sklizně jsou výrazně příznivější než v minulých letech. Průměrný hektarový výnos dosáhl 5,20 t/1 ha, což je jeden z nevyšších od roku 1990. U řepky byl dosažen ha výnos 3t/1 ha a oproti roku 2007 bylo dosaženo navýšení průměrného ha výnosu u obilovin 0,7 t/1 ha, což představuje nárůst o 16% více. V roce 2008 se obiloviny v Ústeckém kraji pěstovaly na 100 835 ha a řepka olejná na 18 666 ha, tj. ke sklizni celkem 119 561 ha. U obilovin bylo sklizeno 52 434 vagonů obilí a u řepky 5 600 vagonů.

 

Současně s dnešní prezantací dožínek byl v budově „B“ Krajského úřadu Ústeckého kraje zahájen příjem potravin, přihlášených do soutěže „Kraj Přemysla Oráče – Potravinářský výrobek roku 2008. Soutěž vyhlásil Ústecký kraj spolu s Krajskou agrární komorou Ústeckého kraje, Krajského informačního střediska pro rozvoj zemědělství a venkova Ústeckého kraje a Asociací soukromého zemědělství v Litoměřicích. V soutěži bude hodnoceno sedm kategorií:

I.                 Mlýnské a pekárenské výrobky,

II.               Mléko a mléčné výrobky,

III.             Lahůdky a cukrářské výrobky,

IV.            Alkoholické nápoje (kromě piva),

V.              Masné výrobky,

VI.            Med, výrobky z včelího medu a

VII.          Ostatní potravinářské výrobky včetně piva.

 

V každé z kategorií bude vyhlášen výrobek roku; výrobce obdrží spolu s diplomem i finanční odměnu ve výši 10 000 korun a také věcnou cenu. Oceněné výrobky získají certifikát  Potravinářský výrobek roku 2008 Ústeckého kraje a budou moci dále postoupit do soutěže, v níž se uděluje ocenění značkou Klasa. Výsledky soutěže vyhlásí hejtman Jiří Šulc na Výstavě Zahrada Čech, a to 21. září na společném dnu Ústeckého a Středočeského kraje.

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem,

tel. 475 657 788,

janacik.f@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: František Janačík
Vytvořeno / změněno: 8.9.2008 / 8.9.2008 | Zveřejnit od-do: 8.9.2008-8.10.2008

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém