Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 
ODPOVĚĎ pro Daniela Dvořáka, Kaláb, 14.8.2019
 

 
 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den, paní Dosedělová,

obracím se na Vás s několika otázkami ohledně nového připravovaného článku pro společnost Kaláb, který se bude věnovat tématu výkupu pozemků a chtěl bych Vás požádat o odpovědi jménem Ústeckého kraje. Kdybyste mi stihla odpovědět do čtvrtečního poledne, byl bych Vám moc vděčný. Článek bych Vám samozřejmě před zveřejněním zaslal k náhledu.

1. Výkup pozemků je předmětem dlouhodobých debat. Jaká je situace v Ústeckém kraji? Řeší kraj v současnosti nějaký palčivý problém ohledně výkupu pozemků? (Silnice, dálnice, památkáři apod.)

2. Jsou problémy s výkupy pozemků jedním z hlavních důvodů, proč se nová výstavba protahuje? (Případně Vás poprosím o uvedení příkladu)

2. Ovlivnila novela stavebního zákona situaci kolem kolem výkupu pozemků? Ať už z rukou soukromníků nebo naopak z rukou měst/kraje k soukromníkům/stavebním firmám?

3. Do rukou úřadů se dostaly střípky z připravovaného nového stavebního zákona, který by měl vejít v platnost v roce 2021. Mění se v něm podmínky pro výkup pozemků, případně řeší připravovaný zákon toto téma?


Odpověď:

Dobrý den, 

posílám odpovědi na vaše dotazy. 

1.      Výkup pozemků je předmětem dlouhodobých debat. Jaká je situace v Ústeckém kraji? Řeší kraj v současnosti nějaký palčivý problém ohledně výkupu pozemků? (Silnice, dálnice, památkáři apod.). 

Mezi nejčastější problémy patří neochota vlastníků pozemků souhlasit s prodejem, mnohdy přes veškerou snahu nereagují. Dalším problémem jsou pozemky zatížené exekucemi a následné zajišťování jejich výmazů na listech vlastnictví (pokud to z důvodu množství exekucí u jednoho vlastníka vůbec lze). 

2. Jsou problémy s výkupy pozemků jedním z hlavních důvodů, proč se nová výstavba protahuje? (Případně Vás poprosím o uvedení příkladu)

Určitě ano, viz odpověď výše. V případě souhlasů s převodem jsou v některých případech podmíněny nereálnými požadavky na kupní cenu za 1 m2  (např. až 10 tis./m2 za pozemek pod silnicí II tř.). Uváděné problémy se netýkají pouze výkupů pozemků pro novou výstavbu, ale výkupů všeobecně (rekonstrukce, narovnání vlastnických vztahů pod krajskými komunikacemi ….).

 

3. Ovlivnila novela stavebního zákona situaci kolem kolem výkupu pozemků? Ať už z rukou soukromníků nebo naopak z rukou měst/kraje k soukromníkům/stavebním firmám?

Do rukou úřadů se dostaly střípky z připravovaného nového stavebního zákona, který by měl vejít v platnost v roce 2021. Mění se v něm podmínky pro výkup pozemků, případně řeší připravovaný zákon toto téma?

Návrh novely stavebního zákona bohužel nemáme k dispozici.  Ze zkušenosti souhlasy se stavbou zajišťuje projektant pro vydání územního rozhodnutí a výkupy pak ​následují i s problémy viz bod  1 a 2.

 

Připravila:

Ing. Lucie Dosedělová, tisková mluvčí
oddělení mediální komunikace

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 741

mob. +420 723 520 855

dosedelova.l@kr-ustecky.cz

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 21.8.2019 / 21.8.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém