Výstava kraslic v Libotenicích byla předzvěstí Velikonoc

li
Každý druhý rok pořádá Asociace malířek a malířů kraslic ČR v kulturním domě v Libotenicích na Litoměřicku výstavu překrásně zdobených velikonočních vajíček. V sobotu 24. března zahájil desátý ročník výstavy tradičně dětský pěvecký sbor z Roudnice nad Labem. Výstavu, která je ukázkou lidových tradic a výtvarné zručnosti, si nenechal ujít ani hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého přivítala starostka obce Ladislava Rejšková.

Hejtman ocenil, že obec Libotenice podporuje zachování tradic a lidového výtvarného umění, které zdobení kraslic představuje. Na výstavě představili své rukodělné umění dospělí i děti z kroužku malování kraslic, k vidění zde byly ukázky paličkování a součástí výstavy byly i ukázky včelařství.

Stovky návštěvníků výstavy mohly celý víkend obdivovat na 1580 kraslic zdobených různými technikami, například voskovým reliéfem, škrábáním barvy, batikováním a polepováním dužinou jezerní sítiny. Tato technika je typická pro podřipské kraslice, které představují zcela ojedinělé regionální rukodělné řemeslné výrobky.

Libotenice jsou českým centrem zdobení kraslic. Sídlo zde má nejen Asociace malířů a malířek kraslic České republiky, ale je zde umístěna i Galerie kraslic (www.galeriekraslic.cz).

li
Starostka Libotenic Ladislava Rejšková přivítala hejtmana Oldřicha Bubeníčka na výstavě kraslic

Starostka se senátorem za Litoměřicko Hassanem Mezianem

li