Během návštěvy saské školy se Oldřich Bubeníček a předsedkyně výboru Dagmar Waicová setkali s ředitelem Berndem Wenzelem. Ten přítomné delegaci představil podrobně jednotlivé činnosti společného projektu, provedl ji po celém areálu a poprosil o větší propagaci této studijní možnosti mezi dětmi a rodiči v Ústeckém kraji.
Zástupci výboru navrhli propagaci přijímacích zkoušek, které se konají vždy v březnu, na webových stránkách kraje. Dále se hovořilo o uspořádání dne otevřených dveří s cílem propagace vzdělávání v Pirně, kterého by se zúčastnili zástupci české i německé části školy a mohli by tak poskytnout zájemcům požadované informace.
V rámci projektu se pravidelně od roku 1998 otevírá na Gymnáziu v Pirně jedna dvojnárodnostní třída, do které může být přijato patnáct českých žáků. Dvojjazyčný vzdělávací cyklus je šestiletý a ke vzdělávání se přijímají žáci po ukončení šestého roku povinné školní docházky na základní škole, nebo odpovídajícího ročníku víceletého gymnázia. Výběrem dětí ke studiu pověřilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Gymnázium Děčín, jehož zřizovatelem je Ústecký kraj. V této škole se konají každoročně v březnu přijímací zkoušky.
Žákům školy (českým i německým) je zajištěno v blízkosti školy ubytování a také dostávají kapesné ve výši 25 eur měsíčně. Internát leží v centru města a vznikl rekonstrukcí historických budov, které byly původně v dezolátním stavu. V současné době se jedná o ubytovací komplex, v němž může být ubytováno více jak 100 dětí. Školu navštěvuje v tomto školním roce 90 českých žáků, celkem jich má škola 850.
Více informací o Gymnáziu v Pirně najdete zde.
Foto: Ing. Pavlína Hulenová
Zleva: Dagmar Waicová, Oldřich Bubeníček a ředitel Gymnázia v Pirně Bernd Wenzel
Při prohlídce gymnázia