Orientační nabídka


 

Žádost o informace týkající se zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů

Poskytnutí informace dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím ze dne
7. 6. 2010
 

 
 

 Dotaz žadatele

1.       Uplatňuje kraj v současnosti oprávnění vyplývající z ustanovení § 4 zákona č. 265/1991 Sb.?

2.       Pokud ano, jaké druhy zboží/služeb jsou v současnosti regulovány na území kraje? Které z nich jsou regulovány podle § 4 odst. 1 písm. a) – tedy zboží/služby, které jinak nejsou regulovány maximální cenou Ministerstvem financí? Které z nich jsou regulovány podle § 4 odst. 1 písm. b) – tedy zboží/služby, kterým kraj stanovil maximální cenu nižší než tu, kterou
stanovilo Ministerstvo financí?

3.       Pokud kraj stanovuje maximální ceny podle § 4 odst. 1 písm. a) - tedy u zboží/služeb, které nejsou regulovány maximální cenou Ministerstvem financí - jakým způsobem postupuje k určení výše maximální ceny? Kde lze nalézt postup pro stanovení maximální ceny (metodiku) tak, aby bylo přezkoumatelné, jaké hodnoty a z jakých zdrojů vstupují do procesu stanovení
maximální ceny?

4.       Pokud kraj stanovuje maximální ceny podle § 4 odst. 1 písm. a) - tedy u zboží/služeb, které nejsou regulovány maximální cenou Ministerstvem financí - uplatňují se v procesu stanovení úředně stanovené ceny prvky správního řízení ve smyslu správního řádu (zahájení řízení, dokazování, rozhodnutí, možnost opravných prostředků), apod.?
Pokud ano, kolik takových správních řízení kraj vedl v roce 2009 a s kolika účastníky řízení (jednotlivé individuální účastníky prosím započítat do statistiky pouze jednou pro celý rok, ne opakovaně).
Pokud ne, jakým způsobem a v jakém rozsahu kraj komunikuje se subjekty, které jsou regulací cen přímo dotčené (výrobce zboží, poskytovatel služeb, osoby podílející se dále na prodeji konečnému spotřebiteli - distributoři, apod.)?

5.       Pokud kraj stanovuje maximální ceny, kde lze naleznout seznam regulovaného zboží/služeb v souladu s ustanovením § 10 zákona o cenách.

6.       Pokud kraj stanovuje maximální ceny podle § 4 odst. 1 písm. b) - tedy u zboží/služeb, kterým kraj stanovil maximální cenu nižší než tu, kterou stanovilo Ministerstvo financí - jakým způsobem postupuje k určení výše maximální ceny? Kde lze nalézt postup pro stanovení maximální ceny (metodiku) tak, aby bylo přezkoumatelné, jaké hodnoty a z jakých zdrojů vstupují do procesu stanovení maximální ceny?

7.       Pokud kraj stanovuje maximální ceny podle § 4 odst. 1 písm. b) - tedy u zboží/služeb, kterým kraj stanovil maximální cenu nižší než tu, kterou stanovilo Ministerstvo financí - uplatňují se v procesu stanovení úředně stanovené ceny prvky správního řízení ve smyslu správního řádu
(zahájení řízení, dokazování, rozhodnutí, možnost opravných prostředků), apod.?
Pokud ano, kolik takových správních řízení kraj vedl v roce 2009 a s kolika účastníky řízení (jednotlivé individuální účastníky prosím započítat do statistiky pouze jednou pro celý rok, ne opakovaně).
Pokud ne, jakým způsobem a v jakém rozsahu kraj komunikuje se subjekty, které jsou regulací cen přímo dotčené (výrobce zboží, poskytovatel služeb, osoby podílející se dále na prodeji konečnému spotřebiteli - distributoři, apod.)?

8.       Kolik cenových kontrol provedl kraj v roce 2009? V jaké souhrnné výši uložil kraj pokuty za porušení cenových předpisů kraje?

9.       Který organizační útvar kraje je příslušný k činnostem souvisejícím s cenovou regulací v rozsahu zákona č. 265/1991 Sb.?

10.   Je kraji známo, zda na jeho území existují obce, které využívají oprávnění plynoucí z ustanovení § 4a zákona č. 265/1991 Sb. a stanovují maximální ceny v rozsahu a za podmínek stanovených v rozhodnutí Ministerstva financí? Pokud ano, které?

Odpověď:

Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor správních činností a krajský živnostenský úřad obdržel dne 7. června 2010 prostřednictvím e-mailu žádost o poskytnutí informací, které se týkaly zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů.

Ke shora uvedenému Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor správních činností a krajský živnostenský úřad uvádí následující:

K bodům 1 – 7: Ústecký kraj nevydal žádné nařízení dle ustanovení § 4 zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů.

K bodu 8: Krajský úřad Ústeckého kraje, odbor správních činností a krajský živnostenský úřad provedl v roce 2009 240 kontrol dle zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů. Za porušení tohoto zákona byly uloženy pokuty v celkové výši Kč 175 500,-.

K bodu 9: Působnost zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů České republiky v oblasti cen, ve znění pozdějších předpisů je organizačním řádem Krajského úřadu Ústeckého kraje v působnosti Odboru legislativně-právním.

K bodu 10: V Ústeckém kraji mají stanovenou maximální cenu za služby regulovanou nařízením tyto obce: Teplice, Roudnice nad Labem, Bílina, Krabčice, Děčín.

Připravil:

Odbor správních činností a krajský živnostenský úřad

Ing. Květoslava Milerová

vedoucí odboru

Krajský úřad Ústeckého kraje

 

 
Zodpovídá: Bc. Iveta Pelikánová
Vytvořeno / změněno: 21.6.2010 / 21.6.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém