Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Zámek Nový Hrad v Jimlíně roztančil již druhý zámecký ples

 
foto
O uplynulé sobotě 17. října se v barokních prostorách Zámku Nový Hrad v Jimlíně u Loun, který je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje, uskutečnil 2. zámecký ples v novodobé historii zámku. Mezi významnými hosty nechyběli hejtman Ústeckého kraje, pan Oldřich Bubeníček s manželkou, radní pro kulturu a památkovou péči, paní Jitka Sachetová s manželem, ale i zástupci z lounského muzea, lounského archivu či lounské knihovny.
 

 
 

 

Již v loňském roce se po více než 200 letech navázalo na tradici novohradských schwarzenberských plesů u příležitosti tradičních loveckých honů v Podlesí, Přírodním parku Džbán - z písemných pamětí víme že "poprvé" se tak stalo v roce 1782 díky knížeti Janu Nepomuku I. ze Schwarzenbergu a jeho choti Marii Eleonoře z Öttingen-Wallernsteinu. Tehdy byla oslava původně plánována na zámku v Postoloprtech, ale nakonec padlo rozhodnutí vyzdobit k této příležitosti právě novohradský zámek, v pozdějších letech se ale hony a oslavy přesunuly na vršovický zámek s moderní bažantnicí. Tradice plesů je jistě na zámku starší - Nový Hrad velkým společenským ruchem žil nejvíce v 2. polovině 17. století za hraběte Gustava Adolfa z Varrensbachu a v 1. polovině století 18., kdy byl zámek v majetku prostopášné Anny Barbory z Löweneggu a Tondeur. Honosné slavnosti se zde jistě konaly i v gotických dobách, za pánů Novohradských z Kolowrat, kteří započali se stavbou hradu přesně před 550 lety.

 

Na letošním plese, jakož i loňském, hrála k tanci i poslechu kapela Chilli Band z Klášterce nad Ohří a zahájení plesu se zhostilo taneční studio Lucky Macumbo z Ústí nad Labem a půlnoční světelné překvapení rozzářilo barokní štuky i oči dam barvenou září. Ples byl určen všem, kdo se chtěl bavit a zažít kouzlo nočního zámku. Sály byly plné - zúčastnilo přes 150 tanečníků a vystupujících. Děkujeme tímto všem, kteří si tento historický okamžik nenechali ujít a budeme se těšit třeba opět v příštím roce, na 3. zámeckém plese.


Zdroj: Vít Pávek
správa zámku


foto

foto

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 20.10.2015 / 20.10.2015 | Účinnost od-do: 20.10.2015-20.11.2015

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém