„Zastupitelstvo zohlednilo zkušenosti Ústeckého i jiných krajů s přezkumnou činností ÚOHS v oblasti veřejných zakázek, která nezřídka vykazuje znaky svévole. ÚOHS v řadě případů postupuje netransparentně, bez kritického posouzení přebírá tvrzení různých stěžovatelů a diktuje zadavateli, jaké plnění by měl poptávat. Zadávací řízení jsou pak ze strany ÚOHS rušena mj. i kvůli legitimním požadavkům, které jsou na trhu běžné a pro dodavatele lehko splnitelné, popř. jsou zcela triviální. V důsledku toho jsou zadavatelé často nuceni poptávané plnění přizpůsobovat nikoliv svým potřebám, ale požadavkům dodavatelů, což popírá smysl veřejného zadávání, vede k plýtvání s veřejnými prostředky a zpravidla i k neúměrným průtahům,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Jaroslav Komínek.
ZÚK proto svým usnesením vyzvalo vládu ČR, aby využila své pravomoci a podala prezidentovi ČR návrh na odvolání předsedy ÚOHS, Petra Rafaje, jehož působení v čele ÚOHS zásadním způsobem ohrožuje důvěru v řádné fungování ÚOHS a nestrannost této instituce.
Dále se ZÚK obrátilo na vládu ČR s výzvou, aby připravila návrh zákona, jehož předmětem bude systémová reforma rozhodovacích mechanismů v rámci ÚOHS směřující k obnově důvěry v nezávislé a předvídatelné rozhodování ÚOHS, a to zejména prostřednictvím omezení nadměrné koncentrace rozhodovacích pravomocí v rukou předsedy ÚOHS a vytvoření systémových pojistek minimalizujících možný vliv předsedy ÚOHS na rozhodování prvostupňového orgánu.
ZÚK v dané souvislosti též vyzvalo Asociaci krajů ČR, aby se zapojila do jednání s vládou ČR a nabídla jí spolupráci při přípravě zmíněné reformy ÚOHS.