Orientační nabídka


 

1850 – 2010: 160 let zahradnické a zemědělské školy Děčín - Libverda

a
Přesně před 160 lety byla v Libverdě u Děčína zahájena výuka na první rolnické škole tehdejšího mocnářství a jejím prvním ředitelem byl Antonín Emanuel Komers. Jeho jméno dnes nese Střední škola zahradnická a zemědělská v Děčíně – Libverdě, příspěvková organizace Ústeckého kraje.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 12. listopadu 2010

Oslavy jedné z nejstarších středních škol u nás byly dnes, v pátek 12. listopadu 2010, zahájeny v libverdském  areálu a díky podpoře Česko - německého fondu budoucnosti to byla sláva důstojná. Vedle současných i bývalých žáků, pedagogů a dalších zaměstnanců školy tu byli představitelé českých ministerstev školství a zemědělství, hosté z dalších krajských škol a také samozřejmě představitelé Ústeckého kraje. Vedle radního Petra Jakubce, jenž má v gesci právě oblast školství, tu byli další člen rady kraje Radek Vonka, zastupitel a poslanec českého parlamentu Jaroslav Foldyna i vedoucí pracovníci krajského úřadu a jeho příslušných odborů.

   Jak zdůraznil ve svém úvodním slovu Petr Jakubec, vychovala libverdská škola za léta své existence tisíce odborníků. „Toto významné výročí je unikátní i tím, že tu nikdy nebyla přerušena tradice výchovy mladých zemědělců, zahradníků a dalších specialistů. V mnoha oborech dosahují žáci mimořádných výsledků a za to patří dík dlouhé řadě pedagogů, kteří se na jejich vzdělávání podíleli a podílejí.“

   Součástí oslav 160 let střední školy v Děčíně – Libverdě bylo mimo jiné znovuodhalení sochy Sv. Floriána, patrona Libverdy, která je nyní v centru areálu se dvěma památnými stromy – českou lípou a německým dubem. Oba byly zasazeny, jak řekl ředitel SŠZaZ Libor Kunte, jako symboly česko-německého soužití v roce 1875, kdy škola slavila „už“ pětadvacet let. S historií školy se potom hosté slavnostního dopoledne seznámili ve velké aule, kde se dostalo ocenění některým bývalým učitelům zdejšího vzdělávacího zařízení.

   Připomeňme si alespoň, že škola úzce spolupracuje s podobnými ústavy v Německu nebo Nizozemsku a na její modernizaci a špičkové vybavení zemědělskou technikou věnoval Ústecký kraj desítky milionů korun (v letech 2008 a 2009 se dočkal hlavní objekt nové fasády a oken a rekonstrukcí prošly i školní jídelna a kuchyně). Další finance dostala škola z programu Phare na rekonstrukci botanické zahrady a před pár lety tu bylo také vybudováno zahradnicko – zemědělské vzdělávací centrum Ústeckého kraje –tzv. Libverdský dvůr. Zdejší škola je známá také díky pravidelné účasti na Floře Olomouc nebo Děčínské Kotvě, pořádá vlastní Výstavu Libverda a před třemi roky dostala cenu českého ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy za Učebnici floristiky.

Připravil Mgr. Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,

kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

1

2
Hovoří radní Ústeckého kraje Petr Jakubec

3

4
Malá výstavka techniky libverdské školy; v pozadí zmiňované stromy...
5
Socha svatého Floriána, který není jen patronem hasičů

6
Slavnostní setkání v aule školy k jejímu 160. výročí

7
Radní P. Jakubec oceňuje práci bývalé pedagožky paní Evy Eflerové

8
Další ocenění

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 12.11.2010 / 12.11.2010 | Schváleno / Zrušeno: 12.11.2010 / 11.12.2010
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém