Cílem aktivity Podpora rovných příležitostí ve vzdělávání a rozvoj potenciálu každého žáka je snížení nerovnosti v přístupu ke kvalitnímu vzdělávání a umožnění maximálního rozvoje potenciálu každého žáka. Důležité je významně posílit kompetence učitelů v inovativních formách a metodách práce.
Rozvoj nadání ve SŠ v Ústeckém kraji
PPP ÚK bude v rámci této aktivity řešit rozvoj nadání na SŠ v Ústeckém kraji a bude se zaměřovat na práci s pedagogy pracujícími s nadanými žáky v rámci SŠ, na jejich další vzdělávání a výměnu zkušeností nabytých při úspěšné podpoře nadaných a mimořádně nadaných žáků ve školách. V šesti vybraných středních školách napříč Ústeckým kraje vzniknou Centra podpory nadání, ve kterých bude nastaven systém podpory nadání a které budou metodicky podporovány odborníky v oblasti práce s nadanými žáky. Centra podpory nadání budou následně své znalosti a zkušenosti sdílet a předávat i na další střední, ale i základní školy v Ústeckém kraji.
Letní školy pro asistenty pedagoga a metodiky prevence
V rámci aktivity budou také každoročně pořádány letní školy pro pedagogy vzdělávající žáky dle vyhlášky č. 27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných, letní školy pro školní a oblastní metodiky prevence.
Veletrh "Jak na společné vzdělávání?"
Akce s mnohaletou tradicí bude každoročně pokračovat i v rámci projektu IDZ - ÚK.
Supervize a kazuistické semináře
V rámci aktivity se budou pravidelně konat semináře zaměřené na spolupráci
pracovníků ve škole, zejména pro posílení pozice asistent pedagoga a jeho
postavení v rámci učitelského sboru, kazuistické semináře zaměřené na
problémové chování žáků. Důležitou součástí celé aktivity jsou Supervize,
které mají za cíl vyhledávat potenciální problémy, hledat jejich řešení a
zlepšovat celkové klima na školách a pomáhat pedagogům zvládat pracovní zátěž.