Orientační nabídka


 

Adopce - upřesňující údaje

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Deníky Bohemia (Petr Novák)
 

 
 

Odpověď pro Petra Nováka Deníky Bohemia

Ze dne 7.10.2003

 

Otázka:

Připravuji článek o jednom případu žádosti o adopci, která je Krajským úřadem Ústeckého kraje vyřizována přibližně 40 měsíců. Od žadatelky jsem obdržel upřesňující údaje z žádosti a rád bych k nim získal vyjádření krajského úřadu, samozřejmě pokud je to možné.

 

Odpověď:

            V tomto konkrétním případě se Krajský úřad Ústeckého kraje nemůže vyjádřit k žádné z  podrobností, zveřejnil by totiž takzvaně citlivé údaje, a tím by porušil zákon na ochranu osobních údajů a zákon o sociálně-právní ochraně dětí. Odbor sociálních věcí žádost vyřizuje s plnou odpovědností, s žadatelkou je v telefonickém kontaktu nejméně jednou měsíčně a pravidelně a  uspokojivě ji seznamuje se všemi okolnostmi, které vyřízení její žádosti o adopci doprovázejí (žadatelka je tedy seznámena s konkrétními důvody, které nelze sdělovat  přes média - ostatně o tom nejlépe svědčí skutečnost, že přestože řízení v jejím případě trvá od roku 2001, na práci odboru sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého kraje nestěžovala). Kvůli zákonným omezením práce s citlivými údaji bohužel nemohu ke konkrétnímu případu poskytnout žádnou další informaci – ostatně  nelze ani poskytnout souhrnnou informaci pro všechny, kteří mají pocit, že jejich žádost je vyřizována příliš dlouho, neboť každá žádost o adopci je zvláštním případem.

            Obecně lze říci, že délku lhůt  vyřízení žádostí o adopci nebo pěstounskou péči výrazně ovlivňují požadavky žadatelů. Čím jsou tolerantnější k osobní anamnéze a zdravotnímu stavu dítěte, tím se jim otevírá širší výběr z množství dětí, které jsou pro osvojení vhodné a žádost může být vyřízena rychleji. Při projednávání žádostí ovšem Odbor sociálních věcí Krajského úřadu Ústeckého kraje vždy upřednostňuje zájem dítěte.

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 9.10.2003 / 9.10.2003 | Zveřejnit od-do: 9.10.2003-9.11.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém