Orientační nabídka


 

Aktuální informace z jednání Krizového štábu Ústeckého kraje

Krajský krizový štáb se sešel prostřednictvím videokonference ve středu dopoledne, aby zhodnotil aktuální situaci na území regionu v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. Situace v Ústeckém kraji ve vztahu k zaplněnosti nemocnic je nadále stabilní. Počty hospitalizovaných pacientů s covid-19 v tuto chvíli stagnují. Očekávat lze nárůst počtu nutných hospitalizací v souvislosti s šířením varianty mutace viru omikron mezi starší populací obyvatel, které se skokově zvyšuje ze dne na den. Významný podíl na nízké potřebě hospitalizace má především očkování.
Tisková zpráva ze dne 2. února 2022
krizový štáb
 

 
 

Opakovaně apelujeme na všechny neočkované obyvatele regionu, aby zvážili svůj postoj a nechali se očkovat. Vakcína je již k dispozici i pro děti ve věku 5 až 11 let.

Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem (KHS) vzhledem k přehlcení telefonních linek na základě dotazů adresovaných KHS doporučuje všem zaměstnavatelům v případě nutnosti konzultace pracovní karantény poslat dotazy e-mailem na jednotlivá protiepidemická oddělení územních pracovišť KHS na tyto e-mailové adresy: DĚČÍN (epi.dc@khsusti.cz), ÚSTÍ NAD LABEM (epi.ul@khsusti.cz), LITOMĚŘICE (epi.lt@khsusti.cz), TEPLICE (epi.tp@khsusti.cz), MOST (epi.mo@khsusti.cz), CHOMUTOV (epi.cv@khsusti.cz) a LOUNY (epi.ln@khsusti.cz). Do dotazu zaslaného e-mailem je vhodné uvést jméno a telefonní spojení kontaktní osoby, kterému posléze zaměstnanec KHS zavolá a situaci s ním vyřeší.

Aktuální reprodukční číslo šíření viru v kraji R je 1,2 (kleslo z 1,72), což signalizuje možný vrchol a zlom šíření vlny mutace viru omikron v regionu. Aktuální denní počet pozitivních osob v regionu je rekordních 3 935. V celé ČR je to pak 66 970 nově pozitivních osob, z toho 57 195 primoinfecí a 9 775 reinfekcí.

Situace v nemocnicích na území regionu je nadále stabilní a zvládnutelná, zdravotníci jsou maximálně vytížení, personálně situaci však zatím zvládají. Obsazenost vyhrazených standardních covidových lůžek je nyní 50 % a JIP lůžek 58 %. Hospitalizovaní pacienti tvoří 0,8 % ze všech pozitivních případů a jejich věkový průměr je 67 let. Celkem je v nemocnicích v Ústeckém kraji aktuálně 172 hospitalizovaných pacientů s covid-19, z toho 23 na jednotkách intenzivní péče a 12 na umělé plicní ventilaci. V ČR je to pak celkem 2 430 hospitalizovaných pacientů s covid-19. Zatížení vyhrazených covidových JIP lůžek pokleslo zatím pouze o jednu třetinu oproti špičce zátěže z podzimu roku 2021. Od března 2020 pak bylo v nemocnicích v Ústeckém kraji hospitalizováno s covid-19 celkem 13 778 pacientů, 10 541 jich bylo propuštěno a 2 804 jich zemřelo.

Varianta mutace viru omikron již v Ústeckém kraji zcela dominuje a vytlačila mutaci viru delta. Mononukleární protilátky proti této variantě nefungují, přestaly se proto pacientům hospitalizovaným v nemocnicích podávat, a podávají se místo toho tzv. antivirotika, která na variantu omikron zabírají. Aktuálně se virus stále nejvíce šíří ve věkové skupině 6 až 19 let, postupně ale zasahuje i starší věkové skupiny obyvatel a s tím lze očekávat nárůst případů s nutnou hospitalizací v nemocnicích.

Klesá zájem o očkování mezi obyvateli, za poslední týden bylo podáno pouze 16 000 dávek vakcín, minulý týden to bylo 19 000 dávek a předminulý týden ještě 28 000 dávek. Provoz očkovacích míst je tomu přizpůsobován. Celkem bylo v Ústeckém kraji historicky podáno již 1 219 188 dávek vakcín. V Ústeckém kraji je z celkového počtu 817 004 obyvatel alespoň 1. dávkou očkováno 512 303 obyvatel (62,7 %). V celé ČR je to pak 64,7 % obyvatel. Posilující 3. dávku vakcíny má v Ústeckém kraji celkem 283 677 obyvatel (34,7 %). V celé ČR je to 35,2 % obyvatel. Za uplynulých 14 dní se jedná o nárůst přibližně 38 000 očkovaných posilující dávkou vakcíny v regionu.

Situace ve školách je v tuto chvíli podle výsledku počtu záchytů antigenními testy stále zvládnutelná. Uzavřená je pouze jedna střední škola – Gymnázium v Litoměřicích. Obdobně je tomu ve všech pobytových sociálních službách a také v dětských domovech, kde situaci zvládají. Některé pobytové sociální služby přistoupily k omezení návštěv. Složky krajského integrovaného záchranného systému situaci personálně rovněž zvládají. Zdravotnická záchranná služba eviduje nárůst pacientů s covid-19 přibližně o 20 % při počtu 250 výjezdů denně. Oproti předchozím týdnům se jedná o nárůst z 30 % na 50 % případů s covid-19.

Krizový štáb Ústeckého kraje apeluje na všechny obyvatele, kteří se doposud neočkovali, aby tak učinili. Očkování nechrání před nakažením, ale výrazně pomáhá zmírnit počet nutných hospitalizací v nemocnicích. Chraňte sebe, své blízké i vaše okolí. Pomozte našim vyčerpaným zdravotníkům přehodnocením svého postoje a nechte se očkovat.

Termín dalšího jednání Krizového štábu Ústeckého kraje byl stanoven na středu 16. února 2022, pokud nebude zapotřebí svolat krizový štáb dříve v mimořádném termínu.

Aktuální seznam očkovacích míst v Ústeckém kraji naleznete na webových stránkách ZDE:
https://ockoreport.uzis.cz

Aktuální informace k onemocnění covid-19 a očkování jsou uvedeny na webu Ústeckého kraje ZDE:
https://www.kr-ustecky.cz/covid-19-a-ockovani/ds-100575/p1=275855

Krizový štáb Ústeckého kraje je orgán pro řešení krizových situací, řešící v reálném čase konkrétní situaci. Doporučení krizového štábu směřují ke zvládnutí situace za pomoci předem připravených postupů a nástrojů. Oproti tomu Bezpečnostní rada Ústeckého kraje provádí analýzu hrozících rizik, stavu připravenosti a rozhoduje o realizaci preventivních opatření. Rozhodnutí bezpečnostní rady jsou konána za účelem připravenosti na hrozící nebezpečí.

Bezpečnostní rada Ústeckého kraje (dále jen "bezpečnostní rada kraje") je zřízena v souladu s ustanovením § 24 odst. 1, zákona č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení, ve znění pozdějších předpisů, jako poradní orgán hejtmana pro přípravu na krizové situace. Projednává a posuzuje stav zabezpečení a stav připravenosti na krizové situace na území kraje Ústeckého kraje. Předsedou bezpečnostní rady kraje je hejtman Ústeckého kraje.   Bezpečnostní radu kraje svolává předseda bezpečnostní rady kraje podle plánu práce na kalendářní rok a to nejméně dvakrát ročně nebo v případě naléhavé potřeby mimořádně na základě svého rozhodnutí nebo žádosti člena bezpečnostní rady kraje.

krizový štáb
Krizový štáb Ústeckého kraje jedná každých 14 dní on-line konferencí na krajském úřadě

 

krizový štáb
Krajský koordinátor intenzivní péče podává pravidelně zprávu o situaci v nemocnicích

 

krizový štáb
Hejtman Jan Schiller (druhý zleva) řídí jednání Krizového štábu Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 2.2.2022 / 2.2.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém