Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Budou kraji stačit dotace na provoz sociálních zařízení

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
 

 
 

Téma: Budou v krajích stačit státní dotace na provoz sociálních zařízení ?

(Odpovědi pro Hospodářské noviny ze dne 23.4.2002)

Pro transformaci sociálních zařízení na Ústecký kraj se počítá celkem s převodem  11 státních příspěvkových organizací, které  zahrnují dalších 14 organizačních jednotek. Celkem se tedy jedná o 35 zařízení sociální péče poskytujících určitý komplex sociálních služeb a 2 správy sociálních služeb.

Jedná se o tyto typy sociálních služeb:                                       počet zařízení:

domovy důchodců       (DD)                                                                           10

ústavy sociální péče pro mentálně postižené občany (ÚSP)                  14

denní stacionáře pro mentálně postižené děti a mládež (DS)                 2

domov penzion pro důchodce (DpD)                                                              1

dům s pečovatelskou službou (DSP)                                                   1

poradny                                                                                                         1

správy sociálních služeb                                                                                  2                                                                                                                                                                               Celková kapacita těchto zařízení je 3286 míst a služby sociální péče zajišťuje v současné době celkem  1 630 zaměstnanců.

okres Děčín

DD Krásná Lípa, DD Šluknov, ÚSP Brtníky, ÚSP Česká Kamenice, ÚSP Jiříkov, ÚSP Lobendava, ÚSP Stará Oleška

okres Chomutov

Správa sociálních služeb Chomutov, která spravuje  ÚSP Kadaň, ÚSP Mašťov, DD  Mašťov

okres Litoměřice

Centrum sociálních služeb Lovosice, které spravuje DpD Litoměřice,  DD Libochovice, DD Milešov, DD Čížkovice, ÚSP Skalice, ÚSP Křešice, ÚSP Liběšice, ÚSP Chotěšov,  DS Lovosice, Manželskou a předmanželskou poradnu Litoměřice

okres Louny

ÚSP Tuchořice

okres Most

DD + ÚSP Janov, DD Meziboří, ÚSP Nová Ves, ÚSP Janov,

 

okres Teplice

DPS Teplice, DD Teplice, DD Dubí, ÚSP Háj, DS Teplice

Úroveň kvality poskytovaných služeb v zařízeních navrhovaných k transformaci na Ústecký kraj  je závislá zejména na stavu a stáří objektů, ve kterých jsou služby poskytovány. Větší část zařízení navrhovaných  na převod Ústeckému kraji je umístěna v objektech, které potřebují úplnou nebo převážnou rekonstrukci, a to zejména pro zkvalitnění ubytovacích kapacit. V těchto zařízeních jsou tří a vícelůžkové pokoje, nevyhovující sociální zázemí i obslužných provozů, jako jsou například prádelny.

Přesto lze konstatovat, že téměř všechna zařízení prošla v posledních letech řadou částečných nebo větších rekonstrukcí, vedených snahou zkvalitnit úroveň poskytovaných služeb, ovšem v závislosti na  finančních možnostech jednotlivých okresů.

Navrhovaným  standardům sociálních služeb směrem k zajištění kvalitního ubytování a sociálního zázemí, by v současné době plně  vyhovovalo asi tak  5 zařízení z celkového počtu těch, které mají přejít na kraj.

„Pokud se však týká kvality a úrovně poskytované péče, tedy zdravotní, ošetřovatelské, výchovné , vzdělávací a možností sportovní a kulturního vyžití, lze říci, že téměř ve všech zařízeních je vidět snaha v daných podmínkách poskytovat jen to nejlepší, vycházet klientům maximálně vstříc při uspokojování jejich přirozených potřeb a mnohdy i nestandardních požadavků,“ říká Miroslav Řebíček, zástupce hejtmana Ústeckého kraje.

Při hodnocení státních neinvestičních dotací lze konstatovat, že jsou zhruba na úrovni roku 2001. Zařízení v některých okresech, dle nám předloženého návrhu rozpočtu neinvestičních výdajů na rok 2002, obdržela dokonce nižší příspěvek na provozní výdaje. To však lze zdůvodnit tím, že došlo ke snížení nákladů na opravy a udržování a na druhé straně mají tato zařízení v rozpočtu příspěvek na investiční výdaje.

„Domníváme se, že výše  finančních prostředků poskytnutých státem pro rok 2002 pro provoz zařízení sociální péče rozhodně není taková, jakou by tato zařízení potřebovala na úhradu všech svých nutných nákladů. Což je vidět už z toho, že není dostatek finančních prostředků na pokrytí mzdových nákladů v souvislosti se zvýšením základních tarifů mezd zaměstnanců zařízení sociální péče, kam patří i zdravotničtí a pedagogičtí pracovníci.

Ve čtvrtek 18.4.2002 proběhlo právě v Ústí nad Labem regionální jednání Asociace ústavů sociální péče, kde byla tato otázka řešena a bylo konstatováno, že MPSV přislíbilo alespoň částečně pokrýt tyto mzdové náklady ze své rezervy,“ dodal M. Řebíček.

 Pokud dojde k tomu, co je avizováno, že v příštím roce dostanou kraje pouze dotaci na lůžko, vznikl by jim velký problém tato zařízení financovat.

Připravila: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 23.4.2002 / 26.4.2002 | Zveřejnit od-do: 23.4.2002-23.7.2002

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém