Orientační nabídka


 

Čeští fousci závodili v přenášení lišky přes překážku či v klidu na stanovišti

009
Klub chovatelů českých fousků uspořádal v Budyni nad Ohří další ročník Memoriálu Františka Housky. Akci na počest tohoto významného chovatele a propagátora plemene Českého fouska. Letošního memoriálu se zúčastnil i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. V 58. ročníku zvítězil pes Lesan od Pitné vody.
Tisková zpráva ze dne 17. září 2019
 

 
 

„Jsem velmi rád, že udržujete takto historicky významnou tradici a také, že stále prohlubujete odkaz pana Františka Housky,“ uvedl při zahájení hejtman Oldřich Bubeníček. Toho při startu memoriálu doprovázel starosta Budyně nad Ohří Petr Medáček, starosta Terezína René Tomášek, starosta Trávčic Pavel Štros a předseda Klubu chovatelů českých fousků Josef Tinka. Disciplíny pole a voda probíhaly u Českých Kopist, disciplína les zase u obce Libotenice. Celkem bylo přihlášeno 28 psů a fen, startovalo 20 a nakonec dokončilo 15 z nich.

Vítězem se stal pes Lesan od Pitné vody s vůdcem Rudolfem Pražákem, získali 489b, Ic. ocenění nejlepší pole, a pracovní titul CACT, CACIT. Na druhém místě se umístila fena Cilka z Konopišťského panství se svým vůdcem Ing. Jaroslavem Novotným  465b I.c. Na třetím místě se umístila fena Vendy z Hožku se svým vůdcem ing. Jaroslavem Havlátem  455b. I.c.

 

František Houska (23. 7. 1873 - 10. 8. 1945)

Svojí činností v kynologické oblasti působil již v období Rakousko-Uherska, hlavně pak v období boje o záchranu plemene českého fouska po první světové válce. Za největší úsilí možno považovat léta 1924 – 1945, kdy zemřel. Vynikajícími odbornými znalostmi a organizační schopností, dále nekompromisností a zkoumáním historie plemene se zařadil na přední místo své doby v záchraně plemene českého fouska. Stal se největší osobností Klubu chovatelů českých fousků. Z jeho podnětu byl v roce 1924 ustaven Spolek pro ohaře hrubosrsté – český fousek. Vyhledával a zachraňoval poslední zbytky chovného materiálu. Jméno Františka Housky je zapsáno v historických dokumentech české myslivecké organizace mezi významnými postavami, a to mezi literáty 20. století. Byl významným publicistou. Po smrti Podhajského se stal odborným redaktorem časopisu Stráž myslivosti pro loveckou kynologii. Jeho nejvýznamnějším vydáním bylo dílo OHAŘ, dále pak CHOV A VÝCVIK LOVECKÝCH PSŮ. Z jeho zachovalé korespondence víme, že psal další, mnohem rozsáhlejší vydání odborné knihy o loveckých psech, která měla být dána do tisku po skončení 2. světové války. Zemřel a profesoru Jaroslavu Svobodovi a bratrovi Františka Housky se ani po určité době nepodařilo rukopis nalézt. OHAŘ byl výsledkem jeho životních zkušeností v teoretických studiích všech známých světových kynologických děl. Zařadil se mezi naše nejpřednější odborníky své doby. Získal také mnoho cenných poznatků o původu českého fouska, značnou měrou se podílel na zdokumentování toho, že český fousek je opravdu nejstarším plemenem hrubosrstých ohařů v Evropě a také naším národním plemenem. V této práci dále pokračoval MVDr. Josef Kuhn. Houska byl zakladatelem Jihočeského loveckého klubu v Písku, který stál též při zrodu České myslivecké jednoty v roce 1923.

01

02

03

04
Přenášení lišky.

05

06

07

08

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 17.9.2019 / 17.9.2019
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém