Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Tiskové informace

 

Chemické procesy se budou studenti učit při výrobě piva

 
001
Na Gymnáziu a Střední odborné škole Dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem otevřeli minipivovar. Studentům bude sloužit při výuce aplikované chemie, výroba nealkoholického piva má zatraktivnit výuku a přilákat nové studenty. Slavnostního přestřižení pásky se zúčastnili i hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová a předsedkyně Výboru pro výchovu, vzdělání a zaměstnanosti Dagmar Waicová.
Tisková zpráva ze dne 25. listopadu 2014
 

 
 

Nápad zřídit ve škole pivovar vznikl před pěti lety. Zařízení za 1,6 milionu korun postavila během dvou let odborná firma ve sklepní místnosti školy. Minipivovar mohla škola pořídit díky zapojení do projektu Přírodovědné a technické vzdělávání Ústeckého kraje.  Kromě varny piva získala z projektu i přístroje a vybavení, které potřebuje k výuce oborů.

 „Jedná se samozřejmě o laboratoř, jejíž součástí je právě minipivovar. Když vezmeme v úvahu, kolik máme v okolí chemických závodů a jakou popularitu mají dnes minipivovary, je právě takováto praxe pro studenty velkým plusem do budoucna,“ řekl při včerejším slavnostním otevření hejtman Oldřich Bubeníček. Suroviny na výrobu a recepturu studenti dostanou při výuce, samotná výroba piva už bude na nich.  Pivo bude určeno pouze pro potřeby školy, respektive pro posouzení výsledků práce. „My bychom chtěli i v budoucnu všechny odborné laboratoře chemie, fyziky, biologie odborně vybavit. Zaměřit je na získávání nových žáků, protože Ústecký kraj právě v blízké budoucnosti bude tyto obory potřebovat,“uvedla náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová.  Součástí projektu je i spolupráce se čtyřmi partnerskými školami, včetně těch vysokých, a s Lovochemií i ústeckou společností Spolchemie.

01
Přestřižení pásky se ujali ředitel školy Michal Šidák (zcela vlevo), hejtman Oldřich Bubeníček a náměstkyně hejtmana Jana Vaňhová.

02
Zástupce ředitele školy Jan Rottenborn pochází z rodiny sládků, kteří v Ústeckém kraji prosluli výrobou piva.

03

04

05

06

07
Schéma školního pivovaru.

 

 

 

 

 

 

 

obrázek
Nadpis
Text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text text

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 25.11.2014 / 25.11.2014 | Účinnost od-do: 25.11.2014-25.12.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém