Orientační nabídka


 

Cykloregion Krušné hory

Cykloregion Krušné hory
 
 
 


logo






„Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko-německém Krušnohoří“

Projekt byl podpořen z Programu Cíle 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Česko republikou a Svobodným státem Sasko 2007 – 2013.


  Krušné hory z české i z německé strany neustále překvapují svou romantickou krajinou s malebnými scenériemi horské přírody. Krása vodních přehrad, rašelinišť a skalních útvarů i divokost horských luk je pro mnohé ještě stále neobjevenou oblastí a pro pěší a především cyklisty představuje ideální místo k objevování zapomenutých koutů.

 Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory – propojení nadregionálních cyklotras v česko-německém Krušnohoří“ vznikl nový cykloregion propojující „Krušnohorskou magistrálu“ se sousledně běžící cyklotrasou na německé straně hranice. Je jí jedna z nejvýznamnějších dálkových cyklotras v Německu protínající několik horských oblastí a nesoucí příznačný název Saská středohoří – „Sächsische Mittelgebirge I-6“.


Krušnohorská magistrála

Poznání regionu umožňuje množství turistických, cyklistických i běžeckých tras.

Mezi ty nejvýznamnější patří Krušnohorská magistrála (č. 23), která se v celé své délce vine po širokých lesních cestách s upraveným povrchem. Ačkoliv nejsou mezi turisty tyto hory neznámé, stále jsou ještě ušetřeny intenzivního turistického ruchu. Některá zákoutí dýchají svojí samotou a opuštěností. To ale vyvažují příjemné horské vesničky nabízející návštěvníkům občerstvení a kvalitní ubytování. Krušnohorská magistrála nabízí bezpočet odboček k přírodním i kulturním zajímavostem, obcím a městům Krušných hor a také do přilehlého Saska.V zimě slouží tato překrásná výletní trasa běžkařům. Především v blízkosti lyžařských středisek se nabízejí návštěvníkům upravované trasy jak na klasické lyžování tak i na volnou techniku, které plynuje přecházejí i do sousedního Německa.

Magistrála, která měří  celkem 250 km, začíná u vodní nádrže Skalka v Chebu a přes známé Františkovy Lázně a Kraslice vede do Krušných hor s nejvyšším vrcholem Klínovec a dále pokračuje po jejich hřebenech z Měděnce až do Děčína.

Ať už budete cestovat po vlastních nebo na kole, v každé roční době Vám Krušnohorská magistrála nabídne něco nového a zajímavého.

 

kola

Saská středohoří

Cyklotrasa Saská středohoří měřící 230 km vede po německé straně Krušných hor mezi obcemi Reinhardtsdorf-Schöna ležící na Labi a Carlsfeld/Oberwildenthal. Projíždí se přitom horními městy jako jsou Altenberg, Marienberg, Annaberg-Buchholz, Schwarzenberg a Johanngeorgenstadt i turisticky významnými lázeňskými letovisky, k nimž bezesporu patří Seiffen, Oberwiesenthal, Wolkenstein-Warmbad, Thermalbad-Wiesenbad i Olbernhau a Eibenstock.

 

Cykloregion Krušné hory
Nový příhraniční cykloregion tvoří síť téměř 600 kilometrů okružních cyklotras, spojených novými, dobře vyznačenými propojkami. Propojky jsou lehce rozpoznatelné podle cedulek, na kterých je z jedné poloviny umístěno pod číslem 23 známé označení Krušnohorské magistrály a z druhé pak logo oranžového cyklisty, které představuje saskou cyklotrasu. Propojky  spojující výše uvedené hlavní cyklotrasy vedoucí příhraniční oblastí tak nabízí skutečně pestrou škálu výletů pro náročné sportovce i „sváteční“ milovníky cykloturistiky.

 

Na české straně při svém putování tímto regionem narazíte nejen na přírodní, ale i technické zajímavosti jako jsou např. Sfingy u Měděnce, Flájská přehrada s Flájským plavebním kanálem nebo několik prohlídkových štol upomínající na bohatou hornickou minulost Krušných hor, např. Lehnschafter v Mikulově. Z rozhleden a rozhledových míst se nabízí překrásné výhledy na hřebeny Krušných hor i do Podkrušnohoří, např. z Děčínského Sněžníku, Komáří vížky, Růžového vrchu v Hoře Sv. Kateřiny, Klínovce a dalších.
Cesty vás také zavedou do známých i méně známých horských obcí i velkých měst s muzei a sakrálními památkami, které jistě také stojí za zhlédnutí.
Z přírodních krás byste neměli minout např. Novodomské rašeliniště u hraničního přechodu Hora Sv. Šebestiána, Grünwaldské vřesoviště nedaleko přehrady Fláje nebo Georgenfelder Hochmoor u Zinnwaldu, které přechází v Cínovecké rašeliniště.

 

mapa

Na německé straně Krušných hor leží přírodní park Erzgebirge/Vogtland, který je svou délkou 120 kilometrů nejdelším a nejvíce zalesněným přírodním parkem v Německu. Územím také vedou stovky kilometrů naučných stezek, díky nimž se blíže seznámíte s místní faunou a flórou.

Rozkvetlé horské louky, mystické rašelinné krajiny a geologické skalní útvary budí nadšení nejen u milovníků přírody. K posledně jmenovaným bezpodmínečně patří stolové hory Pöhlberg (Annaberg-Buchholz), Scheibenberg a Bärenstein, čedičový útvar známý též jako palmový vějíř na hoře Hirtstein (Satzung) a skalnaté údolí řeky Schwarze Pockau zvané též Schwarzwassertal (Marienberg). Ráz krajiny nezaměnitelně zformovala 800 let trvající historie hornictví. Proto podél trasy také narazíte na bezpočet pozůstatků hornické činnosti, prohlídkové doly a technické památky zpracování rud. Určitě byste si neměli nechat ujít návštěvu např. muzea hornictví v Altenberku se štolou Neubeschert-Glück-Stollen a pinkou, památkového areálu Saigerhütte s hamrem na zpracování mědi v Olbernhau, koňského žentouru v Marienberku-Lautě a v obci Johanngeorgenstadt. O tradiční zručnosti a bohatých nápadech místních řemeslníků se můžete na vlastní oči přesvědčit v některé z ukázkových dílen. Za centrum krušnohorského uměleckého řemesla spojeného se zpracováním dřeva je tradičně považována vesnice hraček Seiffen. 

 

mpapa

Informace o tomto jedinečném regionu, tipy na výlety a návrhy tras různých obtížností naleznete právě na těchto stránkách www.krusnehorynakole.cz

 

Odkazy


 

Odkazy

  • leták [JPG, 542 kB] (23.5.2016)

 
 

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu


Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém