Orientační nabídka


 

Další pomník obětem druhé světové války na Ústecku byl opraven

ff
Ve středu dne 18. 10. 2017 proběhlo pietní setkání u památníku 59 obětem pochodu smrti a neznámému vojínovi Rudé armády ve Fojtovicích. Akci organizoval Český svaz bojovníků za svobodu, kterému se podařilo za finanční podpory Ústeckého kraje tento památník zrekonstruovat.
 

 
 

Podle informací, které se nám podařilo získat od místní paní kronikářky, pochod smrti vyšel z Lipska v počtu cca 3000 lidí různých národností. Do Fojtovic však dorazilo pouhých 61 vězňů. Ostatní zemřeli cestou. Zachránili se pouze dva lidé, kterým se těžce zraněným podařilo dostat z pod hromady mrtvých těl a doplazit se na nedalekou Komáří vížku, kde jim byla obyvateli přivolána lékařská pomoc z Teplic. Ostatní oběti pohřbili místní obyvatelé do společného hrobu.

Neznámý vojín Rudé armády byl zasažen německým sniperem několik kilometrů od místa jeho posledního odpočinku. Právě ve Fojtovících svým zraněním podlehl.

Památce obětí se přišli poklonit ministr pro životní prostředí Richard Brabec, europoslanec Jaromír Kohlíček, senátor Jaroslav Doubrava, poslanci parlamentu ČR Hana Aulická-Jírovcová a Josef Šenfeld a ze zahraničních hostů přijali pozvání generální konzul Ruské federace Michail Leděnev.

Ústecký kraj zastupovali náměstci hejtmana Jaroslav Komínek a Petr Šmíd, předseda finančního výboru ZÚK Jan Richter  a zástupce ředitele krajského úřadu Jaroslav Pikal. Za ČSBS se pietního aktu zúčastnil předseda organizace a zastupitel ZÚK Jaroslav Vodička.

Pomník se podařilo obnovit díky podpoře Ústeckého kraje a městu Krupka.

ff

ff

t
Zprava náměstek hejtmana Petr Šmíd a předseda ČSBS a krajský zastupitel Jaroslav Vodička

 

f

 

 

ff

 

ff


 

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 20.10.2017 / 20.10.2017
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém