Orientační nabídka


 

Defibrilátory od Ústeckého kraje zachraňují životy

a
V Ústeckém kraji je v posledních letech realizován velice potřebný projekt tzv. včasné defibrilace, v jehož rámci jsou jednotlivé složky Integrovaného záchranného systému vybavovány automatickými externími defibrilátory, tzv. AED, což jsou přístroje pro účinnou resuscitaci zraněné osoby.
 

 
 

Tisková zpráva ze dne 21. června 2012

   Defibrilátor vyhodnocuje srdeční činnost, diagnostikuje život ohrožující srdeční arytmii, asystolii a  s využitím defibrilačních výbojů zachraňuje životy při náhlé srdeční zástavě. Defibrilátory jsou logicky potřebné okamžitě při nehodách třeba na silnicích nebo u průmyslových havárií. Proto je nemají výhradně zdravotničtí záchranáři nebo osádky sanitek, ale také dopravní policisté nebo profesionální hasiči. Ústecký kraj už několik let dává formou darů defibrilátory jmenovaným složkám IZS. Vloni jich zakoupil patnáct, letos dalších třicet. Nyní  se připravuje rozdělení  27 přístrojů ze zmíněných třiceti (tři zůstanou na jednotlivých budovách krajského úřadu v případě nutné pomoci občanům), jejichž cena se pohybuje kolem pětatřiceti tisíc korun za kus. Deset dostala výjezdová stanoviště Hasičského záchranného sboru ÚK a sedmnáct Policie ČR v našem kraji. O konkrétních místech umístění  přístrojů rozhodují v těchto dnech pracovníci krizového řízení Krajského ředitelství Policie ČR spolu se ZZS. V úvahu přicházejí také například Libouchec, Meziboří, Libochovice,  Šluknov a další města a obce kraje. Je třeba, aby spolu s vybavením zdravotníků byly defibrilátory rozmístěny v regionu co nejúčelněji, aby byly k dispozici všude a dojezdové časy byly co možná nejkratší.  „Defibrilátory patří k nejpotřebnějšímu vybavení odborníků, kteří pomáhají lidem u dopravních nebo jiných nehod a havárií,“ říká hejtmanka Jana Vaňhová. „Dáváme je formou darů Ústeckého kraje  a jsou součástí centrálního monitorovacího systému. Dispečeři vědí, kde je od nehody nejbližší defibrilátor a zda ho mají záchranáři, hasiči nebo policisté.“ A nejde jen o nehody, k častým důvodům úmrtí patří infarkt a i při něm je rozhodující co nejrychlejší zásah zdravotníků  s moderními přístroj.

   Odborníci ze Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje proškolují budoucí obsluhy defibrilátorů vždy, když  je to třeba. Jedno výcvikové centrum je v krajském městě, druhé pak v Mostě.  

Připravil Mgr. Zbyněk Šebesta,

oddělení tiskových informací,kancelář hejtmana Ústeckého kraje,

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem,

Tel.: 475 657 742, sebesta.z@kr-ustecky.cz,

 

 
Zodpovídá: Mgr. Zbyněk Šebesta
Vytvořeno / změněno: 21.6.2012 / 21.6.2012 | Schváleno / Zrušeno: 21.6.2012 / 20.7.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém