Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Den Kardiocentra Krajské zdravotní navázal na úspěšné Kardiologické dny

 
foto
Kardiologická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., uspořádala nadregionální odbornou konferenci „Den Kardiocentra“. Záštitu nad akcí převzal hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, kterého v úvodním slově zastoupil náměstek pro zdravotnictví Stanislav Rybák. Záštitu poskytl také předseda představenstva Krajské zdravotní, a. s., Jiří Novák. Akce se zúčastnilo více než dvě stě zdravotníků z celé České republiky.
 

 
 

„Den Kardiocentra navázal na konferenci Kardiologické dny se čtrnáctiletou tradicí, takže se dnešní akce dá považovat za jubilejní. Důvodem změny názvu této nadregionální konference je, že nově k ústecké kardiologické klinice přibyla dvě další zdravotnická pracoviště – od 1. ledna oddělení kardiochirurgie a od 1. listopadu letošního roku doplnilo celek Kardiocentra Krajské zdravotní při ústecké Masarykově nemocnici oddělení kardioanesteziologické. Chci poděkovat vedení Ústeckého kraje a představenstvu Krajské zdravotní za vytvoření podmínek pro vybudování těchto dvou zmiňovaných zdravotnických pracovišť. Jsme personálně i materiálně připraveni na splnění podmínek výběrového řízení Ministerstva zdravotnictví České republiky, které bylo vypsáno na naši žádost na zajištění kardiochirurgické péče pro Ústecký kraj. Samozřejmě i nadále je pro nás cílovým stavem získání statutu Centra komplexní kardiovaskulární péče Krajské zdravotní v ústecké Masarykově nemocnici,“ řekl v úvodu jménem předsedy představenstva Krajské zdravotní, a. s., Jiřího Nováka, generální ředitel KZ Petr Fiala.

První ročník nadregionální konference „Den Kardiocentra“ byl rozdělen do několika bloků. První dopolední blok představil nově vzniklé Kardiochirurgické oddělení Krajské zdravotní, a. s. - Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., na který navázal přímý přenos zákroku TAVI (implantování chlopně do chlopně) z katetrizačního sálku. Druhý blok upozornil na srdeční selhání a získané vady, ve třetím se účastníci konference věnovali ischemické chorobě srdeční. Odpolední část konference odstartoval přímý přenos operace chirurgické revaskularizace (bypass) z kardiochirurgického sálu, po kterém následoval blok na téma nová doporučení ESC (European Society of Cardiology ) pro rok 2018.  

„První ročník akce – Den Kardiocentra hodnotím jako velice úspěšný. Širší lékařská společnost se měla možnost seznámit s novinkami v kardiologii jak po teoretické, tak po praktické stránce. Vůbec poprvé jsme setkání pořádali společně s nově otevřeným oddělením kardiochirurgie, a proto jsme celou akci nově nazvali „Den Kardiocentra“.  Inovace proběhla i v rámci živých přenosů. Nově byl do programu zařazen přímý přenos z kardiochirurgické operace. Posluchači měli možnost v přímém přenosu spatřit, jak probíhá kardiochirurgický výkon včetně našití bypassů - přemostění zúžení srdeční tepny.  Kardiocentrum vzniklo v letošním roce a sestává se z kardiologické kliniky, kardiochirurgického a  kardioanesteziologického oddělení. V současné době je naším hlavním cílem získání statutu Komplexního kardiovaskulárního centra, “ uvedl doktor Pavel Červinka, odborný garant akce „Den Kardiocentra“.

 

Kardiochirurgické oddělení představil primář Miroslav Kolesár: „Možnost podílet se  na vybudování nového kardiochirurgického oddělení byla pro mne velká výzva. Přípravné práce na tomto projektu začaly již v roce 2017, kdy v říjnu tohoto roku Krajská zdravotní získala pro ústeckou Masarykovu nemocnici rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytnutí zdravotnických služeb v oboru kardiochirurgie. V letošním roce 1. ledna došlo k založení kardiochirurgické oddělení, kdy se přípravná fáze překlenula do fáze budování. Cesta nebyla ani jednoduchá, ani levná. Pilířem oddělení je zkušený lékařský i nelékařský personál, který má letité zkušenosti z jiných kardiochirurgických pracovišť. V současné době operace provádí dva kardiochirurgové“.

Od začátku roku na Kardiochirurgickém oddělení Krajské zdravotní, a. s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o. z., provedl tým Kardiocentra desítky kardiochirurgických operací. Jednalo se aortokoronární bypassy, náhrady aortální chlopně a kombinované výkony. Většina operací je provedena s použitím mimotělního oběhu, některé aortokoronární bypassy však ústečtí kardiochirurgové provedli bez použití mimotělního oběhu.

foto

foto
Náměstek hejtmana Stanislav Rybák.

foto

 

 

Zdroj: Krajská zdravotní, a.s.

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 7.11.2018 / 7.11.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém