Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Dětský domov v Krásné Lípě buduje komunitní zahradu

 
logo ÚK
Malý pozemek dostal domov od města. Vznikají tam vyvýšené záhony, místo na opékání buřtů a taky prostor, kde se dají pěstovat bylinky, jahody i ovocné stromy.
Tisková zpráva ze dne 1. června 2021
 

 
 

Zahrada by měla být místem, kde se budou moci obyvatelé města setkávat s dětmi z domova. Kus pozemku dostal dětský domov od města, aby na něm mohl vytvořit prostor, kde se budou moci setkávat děti z domova s kýmkoliv, kdo půjde kolem a bude mít o kontakt zájem. „Začali jsme tím, že náš pan údržbář si vzal strunovou sekačku a vysekal nám tady kousek, kde si budeme opékat buřty,“ vzpomíná na začátky zahrady ředitelka domova Sofie Wernerová Dimitrovová.

„Jsou tu vyvýšené záhony, tady už máme zasazené jahody, za tou hromadou bude nebeské jezírko a písečná duna,“ popisuje ředitelka další plány.

Pozemek má necelých dvanáct set metrů čtverečních. Návrh komunitní zahrady zpracovala designérka Jana Vařechová, děti by se v ní mohly naučit, jak se pěstují různé plodiny, jak vzniká kompost nebo si jen zalézt do svého koutku. „Jakmile to situace dovolí, chceme začít pořádat tematické vycházky do okolí a navazovat nová přátelství,“ plánuje Jana Vařechová.

Na zahradu dostalo vedení domova grant od Nadace Via v hodnotě šedesát tisíc korun, projekt komunitní zahrady je také na webových stránkách darujme.cz, kde může přispět kdokoliv.

Zahrada nese zajímavý název DivyZná. „Budou se tady totiž dít divy, ale také tam slyšíme zahradní bylinu diviznu,“ vysvětluje ředitelka pojmenování zahrady s tím, že představit veřejnosti by chtěli zahradu 12. června na zahradní slavnosti.

Vedení domova spolu s designérkou doufá, že by mohla komunitní zahrada sloužit také jako místo pro setkávání dětí s potenciálními hostitelskými rodinami. To jsou takové, které si dítě z ústavní péče berou k sobě domů třeba na víkendy, výlety nebo jen tak do kina, a poskytují tak dětem cenné sociální kontakty.

Pomozte i vy. Přispějte na vznik komunitní zahrady DivyZná u dětského domova v Krásné Lípě.

Autoři: Daniela Pilařová, Redakce ČRo SeverDětský domov v Krásné Lípě buduje komunitní zahradu
Dětský domov v Krásné Lípě buduje komunitní zahradu (3x foto: Daniela Pilařová, Český rozhlas)

Dětský domov v Krásné Lípě buduje komunitní zahradu
 

Dětský domov v Krásné Lípě buduje komunitní zahradu

 

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 1.6.2021 / 1.6.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém