Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Hospodaření Ústeckého kraje > Rozpočet Ústeckého kraje

 

Dnes se naposledy v pátém volebním období na své 114. schůzi sešla Rada Ústeckého kraje

 
TB RÚK foto
Ve středu 11. listopadu se naposledy v pátém volebním období sešla na své 114. schůzi Rada Ústeckého kraje. Které stěžejní problémy a která klíčová témata musela končící koalice řešit? Jak její představitelé hodnotí vývoj Ústeckého kraje za posledních osm let?
Tisková zpráva ze dne 11. listopadu 2020
 

 
 

Za dvě volební období, ve kterých řídila Ústecký kraj koalice KSČM a ČSSD, respektive KSČM, ČSSD a SPD-SPO, tj. uzavřené roky 2013-2019, jsme museli překonat řadu problémů:

  • povodně v roce 2013 a jejich následky,
  • korekce za údajná (a dosud neuzavřená) pochybení kraje při čerpání evropských dotací z Regionálního operačního programu Severozápad v letech 2008-2012,
  • hrozící sankce za údajná pochybení při čerpání operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, nebo například
  • hrozící kolaps veřejné autobusové dopravy.

Přes tyto negativní vlivy, které významně dopadly do hospodaření kraje, se podařilo za toto období snížit objem nesplacených úvěrů z téměř 2 miliard korun k 1. lednu 2013 na necelých 950 milionů korun, tj. o částku větší než 1 miliardu korun k 31. prosinci 2019. Nebylo to však za cenu omezování investic, omezování veřejné dopravy, ani jinými drastickými škrty. Dokladem toho je skutečnost, že hodnota nemovitého majetku Ústeckého kraje se zvýšila z necelých 25 miliard na téměř 29 miliard korun, tj. o více než 4 miliardy korun.

Ekonomický vývoj Ústeckého kraje je pravidelně prověřován prestižní mezinárodní společností Moody´s Public Sector Europe. V roce 2019 bylo zvýšeno ratingové hodnocení Ústeckého kraje z A2/Aa3.cz na A1/Aa2.cz (mezinárodní a národní rating) s výhledem stabilním. Tento vývoj dokazuje, že Ústecký kraj je schopen zvládnout vyšší úvěrové zatížení i v ekonomicky méně příznivých podmínkách.

Bude na novém vedení kraje, zda dokáže navázat na tento úspěšný vývoj, zrealizuje připravené investiční akce a dotáhne do úspěšného konce rozjeté aktivity a projekty. Jde zejména o rekonstrukce mostů v Prunéřově, Roudnici nad Labem a Ústí nad Labem, modernizaci nemocnic spadajících pod Krajskou zdravotní, a. s., včetně nově získané Lužické nemocnice v Rumburku.

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 11.11.2020 / 11.11.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém