Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Do pěti krajských zahrad se vrátil život díky úspěšné revitalizaci

 
01
Upravené a hezké na pohled, takové nyní jsou trochu opomíjené zahrady u historických objektů ve správě Ústeckého kraje, které prošly kompletní revitalizací a proměnou v rámci projektů podpořených z Operačního programu Životní prostředí. Za necelých 21 milionů se nevábná místa proměnila v zahrady a hřiště plné života a připravené k užívání nejen klienty krajských příspěvkových organizací.
Tisková zpráva z 19. prosince 2019
 

 
 

„V rámci revitalizací se podařilo nejen obnovit historické zámecké zahrady, starou vinici, vysázet nové okrasné stromy, ale díky instalaci herních prvků také vytvořit ze zahrad místo, které má nové využití, které významně zvyšuje komfort pro uživatele sociálních služeb nebo možnost hraní pro děti. Díky dotaci Ústecký kraj ušetřil skoro čtvrtinu celkových nákladů,“ pochvaluje si náměstek pro regionální rozvoj Zdeněk Matouš.

Obnova probíhala v zahradách logopedické ZŠ Měcholupy, Psychiatrické léčebny Petrohrad, DNS Čížkovice, DSS Litvínov a u zámku ve Snědovicích. Odborné práce na základě projektů zahradních architektů zahrnovaly kácení stromů ve špatném stavu, likvidaci náletových dřevin, novou výsadbu stromů a keřových skupin, obnovu trávníku, realizaci mlatových cest, rekonstrukci a výstavbu hřišť a osazení vhodných herních prvků, výsadbu sadu ad. Každá ze zahrad byla přizpůsobena těm, kteří budou zahrady nejčastěji využívat, tedy dětem a klientům sociálních zařízení.

Realizace zámecké zahrady Snědovice byla přihlášená na národní putovní výstavu Má vlast cestami proměn a v květnu budou fotografie z obnovy k vidění na pražském Vyšehradě.

Projekty revitalizací začaly v roce 2018 s tím, že do roku 2021 bude probíhat v rámci projektu následná péče a poté desetiletá udržitelnost projektu. Celkové náklady činily 20,9 milionu korun s dotací 4,6 milionu.

1
Zámecká zahrada ve Snědovicích před revitalizací

2
Zahrada ve Snědovicích po proměně 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 19.12.2019 / 19.12.2019 | Zveřejnit od: 20.12.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém