Orientační nabídka


International


Hledat
 

Dobrovolníci v Ústeckém kraji pomáhají válečným uprchlíkům

 

 
 
Spontánní vlnu solidarity a ochotu jednotlivců zapojovat se do pomoci ukrajinským válečným uprchlíkům se v současných dnech daří měnit v soustředěnou a koordinovanou pomoc dobrovolníků tam, kde je skutečně nejvíce potřeba. V Ústeckém kraji se zcela přirozeně k pomoci hlásí lidé, kteří se během posledních dvou let podíleli na zvládnutí pandemie, ale přidávají se i noví, další. Pomoc lidí ochotných věnovat nezištně svůj čas a dovednosti je nyní velmi užitečná při zajištění koordinace uprchlíků přicházejících do ubytovacích a registračních míst, při zajištění jejich základních potřeb souvisejících s distribucí základního občerstvení, zajištěním pitného režimu, odpočinkem, tříděním dosud shromážděné materiální pomoci a přípravou balíčků pro uprchlíky, obstaráním programu pro děti v dětském koutku. Podílí se též na převozu lidí i materiálu na potřebná místa a zajištění potřebného oblečení pro uprchlíky, poskytují informace, reagují na nejrůznější potřeby lidí z Ukrajiny, ale i profesionálů, kteří se jim věnují.

V Ústeckém kraji se do takové pomoci průběžně zapojují lidé prakticky všech věkových skupin – studenti, zaměstnanci, senioři. Motivace lidí hlásících se k pomoci není záhadou. Mnozí vnímají náročnost situace a jednoduše nejsou lhostejní, cítí velkou míru solidarity a svým přístupem potvrzují, že situace na Ukrajině se týká i každého jednoho z nás. Odměnou dobrovolníka zapojeného do jakékoliv aktivity jsou nově navázané kontakty a přátelství, nové zkušenosti, zážitky vlastní užitečnosti a smyslu pomáhání, ke kterému se nabídli. Mnozí z dobrovolníků považují za samozřejmé, že dělají něco navíc pro druhé ve volném čase - prostě dělají, co je potřeba a co dovedou. Každý dobrovolník před svým zapojením do činnosti prochází vstupním školením a je pojištěn. 

V ústeckém KACPU, které svou činnost zahájilo 3. března 2022, koordinuje dobrovolníky Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem. Během prvních 24 hodin jeho provozu vystřídalo cca 20 dobrovolníků. Mezi zapojenými jsou též všichni zaměstnanci ústeckého Dobrovolnického centra a část pracovníků ústecké pobočky Člověk v tísni. Krátká zkušenost dobrovolníků hovoří o tom, že lidé z Ukrajiny nejvíce potřebují informace, oblečení, potraviny a třeba i zázemí pro péči o své nejmenší děti. 

Nezbytná je koordinace veškeré pomoci a realizovaných aktivit a spolupráce všech zapojených aktérů. V rámci Ústeckého kraje se proto zástupci neziskových dobrovolnických organizací účastní tzv. Panelu humanitárních organizací Ústeckého kraje a ředitelka ústeckého dobrovolnického centra Lenka Černá, zastupující tento panel při jednáních Krizového štábu Ústeckého kraje, k současnému dění uvádí: “Vážím si všech, kdo chtějí pomoci a pomáhají, včetně všech kolegů ze zdejších humanitárních i jiných neziskových organizací, oceňuji vedení kraje a vedení města Ústí nad Labem za bezvadnou koordinaci a spolupráci v těchto náročných dnech. Ukazuje se, že dlouholetá spolupráce neziskového sektoru s místní samosprávou a schopnost koordinovaného postupu se opět úročí a vede k efektivnímu využití lidských i materiálních zdrojů“

Záštitu dobrovolnictví v Ústeckém kraji dlouhodobě poskytuje Krajský úřad Ústeckého kraje, který zapojuje  dobrovolnická centra do svých struktur krizového řízení dle aktuálních potřeb a vzniklých situací. 
Dobrovolnictví má v Ústeckém kraji letitou tradici. První dobrovolnické centrum zde vzniklo v roce 1999 v Ústí nad Labem. Záhy se v dalších městech rodila lokální dobrovolnická centra, která fungují dodnes, jako například Slunečnice v Děčíně, RADKA v Kadani, dobrovolnické centrum při Diakonii ČCE v Mostě nebo dobrovolnické centrum při organizaci ADRA v Chomutově. 

Kontakt pro média:
Mgr. Lenka Vonka Černá 
Tel.: 606 512 905

KACPU
KACPU poskytuje služby uprchlíkům z Ukrajiny

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 7.3.2022 / 7.3.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies