Orientační nabídka


 

Dolní Poohří – krajina chmelnic a historických měst, omývaná řekou Ohře

001
Rok 2012 je prvním rokem, kdy v Ústeckém kraji naplno fungují čtyři destinační agentury, které si kladou za cíl posílit rozvoj tohoto regionu. Zabývají se především péčí o přírodní a kulturní hodnoty v kraji a jejich ochranou, rozvojem šetrné formy turistiky a posílením všeobecných znalostí a vzdělání.
Tisková zpráva z 15. srpna 2012
 

 
 

Myšlenka rozdělit kraj na čtyři přirozené turistické destinace, a to České Švýcarsko, České středohoří, Krušné hory a Dolní Poohří, vzešla z dokumentu Strategie rozvoje cestovního ruchu Ústeckého kraje na roky 2010-2015. I přes takové rozdělení, je kraj stále více vnímán jako celek s novým názvem: Brána do Čech. Brána, která vítá všechny návštěvníky a nabízí nepřeberné množství zážitků, výletů, krásných okamžiků a způsobů, jak aktivně strávit čas u nás, v Ústeckém kraji. Oblouk Brány do Čech pak tvoří čtyři základní stavební kameny, čtyři oblasti zastoupené čtyřmi destinačními agenturami.

 

Čtyři agentury, čtyři regiony, tři ředitelky a jeden ředitel. Každá oblast Ústeckého kraje je něčím specifická a unikátní. Proto Vám během následujících čtyř týdnů jednotlivé destinační agentury a jejich působiště představíme.

 

Začneme na jihu. V kraji, kde se slunce opírá do chmelnic a do věží památkově chráněných měst a řeka Ohře se líně vine krajinou. Zde vládne od jara tohoto roku pevnou rukou ředitelka destinační agentury Dolní Poohří Libuše Novotná Pokorná. K povídání jsme se sešli v klášterní zahradě u Chrámu chmele a piva v Žatci.

 

Dobrý den, paní ředitelko, můžete se našim čtenářům stručně představit?

 

Jmenuji se Libuše Novotná Pokorná. Mé dvojité příjmení dělá mnoha lidem problém, i když ho nepoužívám dnes a denně. Zvolila jsem si je proto, abych zachovala rod Pokorných a zároveň vyjádřila úctu manželovi a jeho rodině.  Spolu s rodinou samozřejmě bydlíme v Ústeckém kraji, kde jsem se i narodila. Vzhledem k tomu, že máme rodinný dům, který vyžaduje neustálou péči, jsou mým koníčkem už několik let řemeslné práce, jako třeba lakování, malování, stěhování nebo i míchání betonu.

Mé profesní směřování k cestovnímu ruchu trvá už čtyři roky, během nichž jsem působila jako ředitelka Centra rozvoje turismu Mostecka. V letošním roce se naskytla příležitost ujmout se destinace Dolní Poohří a já se úspěšně zúčastnila výběrového řízení a od léta již naplno vedu zdejší destinační agenturu.

Tahle práce je pro mě srdeční záležitostí. Ústecký kraj bych nevyměnila za žádný jiný. Rodiče mi odmala ukazovali, že tahle zatracovaná oblast má pestrou historii a své nenapodobitelné kouzlo. Vždycky mi kladli na srdce, abych nejdříve poznala, co mám „za vlastním barákem“ a pak že mohu jet jinam. Proto mě těší, že můžu svojí prací přispět k rozvoji regionu a ostatním ukázat, jak je tu krásně.

 

Jakou činnost si máme představit pod názvem Destinační agentura Dolní Poohří?

 

Agentura Dolní Poohří plně funguje od letošního dubna a stará se o území Klášterce nad Ohří, Kadaně, Žatce, Loun, Podbořan a Postoloprt až k Panenskému Týnci a Libochovicím. Teď se snažím hlavně o nastartování spolupráce se všemi aktéry na poli cestovního ruchu ve zmíněné oblasti. Masivně oslovovat je začnu na podzim, kdy vznikne tzv. Destinační fond. Ten bude shromažďovat finanční prostředky, z nichž budou hrazeny propagační materiály, reklama i projekty rozvoje cestovního ruchu v celém Dolním Poohří. O účelném vynakládání těchto prostředků budou rozhodovat zakládající členové správní rady.

Ráda bych, aby mě a mé spolupracovníky poznali i občané této destinace, a hlavně, aby se sžili s názvem Dolní Poohří. Proto se také v nejbližší době zúčastníme několika významných regionálních akcí.

 

Jakých úspěchů si za dobu fungování destinační agentury ceníte nejvíce, případně čeho se vám podařilo dosáhnout?

 

Měsíce mého působení by se sice zatím daly spočítat na prstech jedné ruky, přesto se dá říct, že si nejvíce cením členů naší správní rady. Je jich dvanáct, což je ze všech čtyř agentur Ústeckého kraje nejvíc. Na počátku proběhlo několik náročných jednání, ale nakonec jsme se dali všichni dohromady a ujasnili si myšlenku, jak se společně prezentovat. I když každý člen má svůj názor na věc a každý se chce do věci zapojit, tak nakonec vždycky z každého jednání vyjde společná dohoda. A to je to nejdůležitější!

Naším hlavním produktem v letošním roce je 3K karta, která v předchozích letech běžela jako projekt Klášterce nad Ohří a Kadaně. V letošním roce jsme projekt převzali a finančně ho podporujeme. 3K karta přináší bezplatné vstupy do památek, relaxačních zařízení a aquaparků, slevy v hotelech, restauracích a lázních. A tím to nekončí – s 3K kartou máme velké plány.

 

Na co byste pozvala návštěvníky a turisty v nejbližší době k vám do regionu?

 

Během nadcházejících podzimních měsíců se nabízí hned několik zajímavých akcí. Kdo má rád historii, ten by si měl označit v diáři 15. září, Den evropského dědictví. To budou bezplatně zpřístupněny památky známé i neznámé, například ve městech Žatec, Kadaň, Louny a Klášterec nad Ohří. Pokud dáváte přednost spíše pochutinám, pozvala bych vás 15. září do Račetic na další ročník populárních Slavností cibule. Mezi námi, právě ta račetická se pyšní označením Regionální potravina Ústeckého kraje. Pro přátele dobrého vína je tu Svatováclavské vinobraní, které se koná 28. září v Kadani. V neposlední řadě nesmím zapomenout na turisty, kteří mohou vyrazit na Lounsko-mostecký puchýř, který startuje 20. října v Lounech, a do jehož cíle musíte dorazit, jak jinak, než s puchýři na nohách J.

Ale nejde jen o akce, a tak mi na závěr mi dovolte, abych vás všechny prostě pozvala k nám, do Dolního Poohří, kde můžete plout „na vlně zážitků i poznání“!

 

Jedním ze zřizovatelů Destinační agentury Dolní Poohří je Ústecký kraj. Má poslední otázka tedy směřuje na radního Ústeckého kraje, který má v kompetenci regionální rozvoj a cestovní ruch, Radka Vonku. Jak vy hodnotíte činnost Destinační agentury Dolní Poohří?

 

Destinační agentura Dolní Poohří byla založena na konci roku 2011 a od dubna roku letošního se své funkce ujala jeho nová ředitelka, paní Novotná Pokorná. Na hodnocení je tedy poměrně krátká doba. Přesto bych rád vyzdvihnul  přístup paní ředitelky. Dokázala najít společnou řeč se všemi členy správní rady, což v tak početném obsazení není vždycky jednoduché. Teď postupně mapuje území celé destinace a hledá vhodné způsoby, jak nalákat návštěvníky právě do Dolního Poohří. Celý kraj má hlubokou tradici v zemědělství a na něj navazujícím zpracovatelském průmyslu, silné zázemí měst na řece Ohři, z nichž jsou mnohá památkově chráněna, a i samotná řeka Ohře s Nechranickou přehradou pak mají silný potenciál v nabídce sportování a aktivního vyžití všeho druhu. Významným počinem je založení destinačního fondu, který by měli naplňovat všichni ti, kteří mají s cestovním ruchem co do činění, a to jak z veřejné, tak i ze soukromé nebo neziskové sféry. Právě pro ně by měla být agentura, v čele s paní ředitelkou, tím pravým spojencem na cestě k prezentaci a rozvoji regionu. Věřím, že všichni dohromady budeme úspěšní!

01
Destinační agentura Dolní Poohří se prezentovala na akci Vysmáté léto 2012.

02
Areál Lázní Evženie v Klášterci nad Ohří

01
Mezi nejnavštěvovanější turistické cíle Dolního Poohří patří Chrám chmele a piva v Žatci.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 15.8.2012 / 15.8.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém