Orientační nabídka


 

Domovy sociálních služeb Litvínov jsou vzorovým zařízením Ústeckého kraje

foto
V kavárně La Ponto v Litvínově, kterou jako sociálně terapeutickou dílnu provozují Domovy sociálních služeb Litvínov, se sešli na pracovní snídani náměstci hejtmana Ústeckého kraje Martin Klika a Jaroslav Foldyna a radní Ústeckého kraje Zdeněk Matouš. Ředitel sociálního zařízení Vladimír Vopelka jim představil kavárnu, kde pracují klienti sociálního zařízení i chráněné bydlení umístěné ve stejném domě.
 

 
 

„Je velmi pozitivní, že jsou klienti krajských sociálních zařízení takto vraceni do společnosti. Myšlenka zapojit lidi s hendikepem do práce, a to dokonce do práce s přímým kontaktem s veřejností, jaký má obsluha v kavárně denně, je skvělá. Něco jiného je o této praxi jen číst a slyšet, něco jiného je ji vyzkoušet na vlastní oči a vidět spokojené klienty sociálního zařízení přímo při práci,“ komentoval sociálně terapeutickou dílnu v kavárně radní Zdeněk Matouš.

Z kavárny se představitelé vedení Ústeckého kraje vydali do Domovů sociálních služeb Litvínov, kde se seznámili s novinkami letošního roku. „Ústecký kraj schválil plán transformace sociálních služeb v našem zařízení. Znamená to, že se osmnáct klientů dostane z ústavního prostředí pobytového zařízení do běžného života v komunitním prostředí ve městě. Pro nás to sice znamená vyšší náklady na služby, které jim poskytujeme, pro klienty je ale bydlení v menším počtu a blíže centru města výrazným zkvalitněním života. Mohou se začlenit do společnosti, využívat služby ve městě snáz než na jeho okraji a věnovat se svým zájmům,“ vysvětlil Vladimír Vopelka.

V sociálním zařízení si náměstci a radní prohlédli pokoje domova pro seniory, promluvili s klienty, seznámili se s projektem bazální stimulace a navštívili i domov se zvláštním režimem pro lidi nemocné Alzheimerovou chorobou a demencí.

Další změna, kterou v Domovech sociálních služeb v Janově chystají, se dotkne zahrady. „Ústecký kraj žádal o dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj na renovaci tří zahrad u našich pobytových zařízení. Jednou z nich jsou i Domovy sociálních služeb Litvínov. V příštím roce by zde měly proběhnout změny v řádech miliónů korun. Rekonstruovat se budou cesty tak, aby se pohodlně vedle sebe vešly dva vozíky pro imobilní klienty. Přibyde nová zeleň a také osvětlení. Na zahradě jsou také vybudovány nové rozvody vody.

Významnou novinkou v Domovech sociálních služeb Litvínov je projekt Důstojný život až do konce, který pro klienty zajišťuje kvalitní paliativní péči „Janovský domov sociálních služeb je jasným důkazem, že sociální služby nejsou pro Ústecký kraj druhořadé, a že je neponechává v pozadí zájmu,“ uvedl při návštěvě janovského domova sociálních služeb náměstek Jaroslav Foldyna.

foto

foto


 


 


 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 25.8.2017 / 25.8.2017
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies