Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 
ODPOVĚĎ pro Allu Želinskou, Region Podbořanska, 9.1.2019
 

 
 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den, paní Fraňková,

chci se zeptat ohledně jízdného zdarma jako prozatímního výsledku "autobusové krize" s DT Busem - kdo to všechno cestování cestujících zdarma zaplatí? Kraj? A jak je to zatím vlastně vyřešeno - autobusy i řidiče jsou od různých jiných dopravců? nebo jen autobusy?

Zdarma se prý bude jezdit tak týden až tři - na co se čeká? Na novou smlouvu s novým dopravcem?

Dnes jsem cestovala např. Žatec - Lubenec, Ležky a řídila autobus stejná řidička, co i předtím na této lince v "zeleném" buse BusLine (firmy DT Bus). Říkala, že oni, řidiči, jsou na tom teď i o malinko lépe finančně.

Nevíte, co to znamená? :)


Odpověď:

Dopravu vždy platí kraj, který ji objednává u dopravců za pevně danou cenu za kilometr. Dopravce potom vybírá jízdné dle krajského tarifu a tržby odvádí kraji. Jelikož jsou tržby vždy nižší než skutečná cena dopravy, rozdíl, tzv. prokazatelnou ztrátu, doplácí kraj. Tak je tomu i v tomto případě. Z technických důvodů nelze dočasně jízdné vybírat (autobusy nejdou vybavené odbavovacím systémem), což může být bonusem pro cestující, kraj však dopravu dopravcům platí v plném rozsahu.

Náhradní doprava byla objednána u dopravců s tím, že ji zajistí kompletně, tedy vozy s řidiči. Někde se stalo, např. na Podbořansku, že nová firma zaměstnala okamžitě řidiče z končícího TD Busu, jinde jezdí řidiči jiní. Vzhledem k současnému nedostatku této profese napříč republikou se dá předpokládat, že noví dopravci v oblasti se vždy budou snažit zaměstnat stávající řidiče.

Jízdné se nebude vybírat pravděpodobně do konce ledna. Jeho výběr je vázán mimo jiné na technickou výbavu vozů, navíc nyní je doprava zajištěna jako příležitostná. Ve chvíli uzavření dlouhodobých smluv už bude jednou z podmínek zajištění odbavovacího systému.

Vlastní odměňování řidičů je věcí jejich zaměstnavatele. Státem je garantována nejnižší možná mzda v této profesi, každé peníze navíc, např. ve formě odměn, jsou signálem toho, že zaměstnavateli na zaměstnancích záleží a chce si je udržet.

 

Připravila:

Mgr. Magdalena Fraňková

Kancelář hejtmana

tisková mluvčí pro oblast dopravy

Krajský úřad Ústeckého kraje

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem

tel.:     +420 475 657 788

e-mail: frankova.m@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 31.1.2019 / 31.1.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Média

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce:Ing. Lucie Dosedělová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém