Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Dopravní společnost Ústeckého kraje

 
ODPOVĚĎ pro Michaela Boušku, Hospodářské noviny
 

 
 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den,

chceme udělat souhrnnější článek o vývoji autobusové dopravy v krajích (se zaměřením na nové smlouvy, které v následujících měsících začnou, případně už začaly platit).

V této souvislosti se Vás chci zeptat na následující:

Vzhledem k tomu, že už jste jako první kraj udělali větší soutěže, ale někteří dopravci (Busline) odešli, jaké jsou v následujících letech plány s autobusovou dopravou? Chcete posilovat roli krajské dopravní společnosti?

Jaký je aktuálně stav nákupu nových autobusů pro krajsou dopravní společnost?

Co přinesly nové smlouvy cestujícím? Jaké zkušenosti jste z výběrových řízení získali? (přineslo vysoutěžení třeba snížení ceny, zvýšení kvality...?)


Odpověď:

Dobrý den,

zasílám informace k Vašim dotazům:

Dopravní společnost Ústeckého kraje byla založena s vizí stabilního krajského dopravce, který bude moct pružně reagovat na aktuální situaci v dopravě a na trhu. Plánem je, aby DSÚK zajišťovala cca 60 % dopravní obslužnosti v regionu, zbývající podíl bude nabídnutý ve veřejné soutěži soukromým dopravcům.

Autobusy jsou aktuálně ve výrobě. ÚOHS zrušil rámcovou smlouvu na jejich výrobu, DSÚK podala rozklad k předsedovi ÚOHS, který byl zamítnut kvůli marginální zámince. Společnost se tedy bude nadále bránit soudní cestou. Odkazuji na jejich vyjádření: https://www.kr-ustecky.cz/dsuk-nesouhlasi-s-rozhodnutimi-predsedy-uohs/d-1735803/p1=204698

Soutěže byly vypisovány s myšlenkou získat maximální kvalitu pro cestující za rozumnou cenu. Bohužel se ukázalo, že dopravci jdou s cenami v rámci soutěže až na dřeň, což sice v krátkodobém horizontu přináší pro kraj finanční úsporu, ale křiví to trh a neumožňuje to dopravcům reagovat na aktuální vývoj a zásahy zvenčí, jako byl nesystémový zásah státu v podobě zvýšení minimální zaručené mzdy pro řidiče. Desetiletá smlouva s jasně a transparentně vysoutěženou cenou neumožňuje dále o cenách jakkoli smlouvat a upravovat je, s čímž někteří dopravci nepočítali. Kvalita pro cestující se jistě zvedla, protože kraj požadavky na ni jasně definoval už v zadávacím řízení (nové nízkopodlažní autobusy s klimatizací, odbavovacím a informačním systémem apod.), v závěru některých smluv ale mohla paradoxně kvalita klesnout, protože dopravci vědomě (možná záměrně?) neplnili své smluvní závazky. S tím vším by si měla poradit právě krajská dopravní společnost.


Připravila:

Mgr. Magdalena Fraňková

Kancelář hejtmana

tisková mluvčí pro oblast dopravy

Krajský úřad Ústeckého kraje

Velká Hradební 3118/48

400 02 Ústí nad Labem

tel.:     +420 475 657 788

e-mail: frankova.m@kr-ustecky.cz

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Flochová
Vytvořeno / změněno: 13.8.2019 / 13.8.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém