Orientační nabídka


 

Dotace pro K-centra v Chomutově a Kadani

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Josef Dušek, Deník Chomutovska (denik.chomutovska@sever.vlp.cz)
 

 
 

ODPOVĚĎ NA DOTAZ, Josef Dušek, Deník Chomutovska (denik.chomutovska@sever.vlp.cz) ze dne 19.8. 2005

 

Dotaz (v původním znění):

Jde o rozdělení dotací z krajského programu Protidrogová politika 2005. Občanské sdružení Světlo, které provozuje K-centra v Chomutově a Kadani, získalo dotaci na provoz center, ale podle slov předsedy J. Hudáka mu byly další dvě žádosti zamítnuty. Postěžoval si také na to, že na Chomutovsko dává kraj nejméně peněz, co se protidrogové politiky týče, přitom podle statistik jsou zdejší centra druhé nejvyužívanější v kraji. Prosím o reakci na tvrzení J. Hudáka, a odpověď na otázku, proč byly zamítnuty další dva projekty o.s. Světlo Kadaň.

 

 

Odpověď:

Odmítám tvrzení, že kraj podporuje protidrogové projekty na Chomutovsku v porovnání s jinými regiony méně. Je nutno srovnávat odpovídající typy programů – tj. odděleně programy primární prevence, nízkoprahové služby a služby léčby a doléčování. Ovšem tvrzení o znevýhodnění Chomutovska lze vyvrátit i prostým součtem dotací rozdělených mezi bývalé okresy. Na programy protidrogovou politiky na Chomutovsku přispěl kraj částkou 400 tisíc korun, na Mostecku přispěl 520 tisíc korun, na Děčínsku 400 tisíc a například v okrese Litoměřice 230 tisíc korun.  Právě občanské sdružení Světlo, které pan Hudák zastupuje, bylo příjemcem krajské dotace na Chomutovsku, získalo 400 tisíc korun. 

Pokud jde o projekty předložené občanským sdružením Světlo je nutné konstatovat, že neposkytnutím podpory z rozpočtu kraje nebyly zamítnuty – tj. nebylo bráněno jejich realizaci.

Při hodnocení projektů, které žádají podporu z krajského programu Protidrogová politika je hodnocena celá řada kriterií. Jedno z hlavních je zajištění financování ze státních zdrojů. Tuto podmínku projekt Terénní výměnný program na Chomutovsku o.s. Světlo bohužel nesplňoval. Projekt tohoto typu, zaměřený na dlouhodobé poskytování sociálních služeb, není možné při současném systému financování dominantně krýt dotací kraje a dlouhodobá udržitelnost takového projektu je velmi pochybná.

Pokud jde o druhý projekt, předložený o.s. Světlo, Monitoring sociální situace v romské komunitě, byly důvodem pro jeho nepodpoření pochybnosti o jeho odborném vedení (mělo by jít o sociologickou studii, která by byla použitelná i mimo rámec sdružení).  Podle předloženého projektu nebyla zajištěna odborná tvorba dotazníku a nedostatečně byla popsána i metodika výběru populačního vzorku, vedení dotazníkového šetření a evaluace projektu. Podle popisu projektu se jedná spíše o studii interního charakteru, kterou lze provést (a některá zařízení to činí) v rámci běžné činnosti kontaktního centra a terénního programu.

Nepodpořením těchto dvou projektů není existence a hlavní činnost o.s. Světlo ohrožena.

 

 

Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 26.8.2005 / 26.8.2005 | Zveřejnit od-do: 26.8.2005-26.9.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém