Orientační nabídka


 

Dotace pro pobočku K-centra Most v Oseku (Deník Směr)

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 

 
 

Pro Deník Směr, 21.7.2003

1. V Oseku už tři měsíce funguje pobočka mosteckého K-centra. Jeho pracovníci dvakrát žádali na Krajském úřadě Ústeckého kraje o dotaci. Poprvé to byla žádost o dotaci od rady vlády, kterou úřad nedoporučil, podruhé žádost o dotaci z fondů kraje, o které se podle ředitele K-centra Most vůbec nejednalo. Co vedlo krajský úřad, tj. protidrogového koordinátora Jiřího Macha, k tomuto rozhodnutí?

Především podotýkám, že nejde v žádném případě o rozhodnutí jednotlivce, posuzováním žádostí se zabývala skupina odborníků – postupovali jsme v souladu s Metodickým pokynem pro předkladatele žádostí o dotace ze státního rozpočtu na programy protidrogové politiky pro rok 2003. Dále je třeba zdůraznit, že ani přesto není stanovisko krajského úřadu pro radu vlády závazné. Pokud jde o důvody, proč KÚ nedoporučil dotaci pro osecký terénní program, pak především proto, že společnost Most k naději nepředložila tak zpracovanou žádost, abychom ji bez připomínek akceptovali. Především jsme postrádali analýzu potřebnosti – tedy zhodnocení toho, proč tak malé město jako Osek potřebuje program za 370 tisíc korun (na 8 měsíců provozu). Srovnatelně velká města totiž vystačí s částkou třikrát menší, tedy do 100 000 korun na rok činnosti! Tak výrazně naddimenzovaný projekt pro tak malé město nemůžeme přijmout. Nehledě k tomu, že při takových finančních nárocích nevystačí projekt s obecnými tvrzeními o narůstání problémů s drogami a povrchními fakty. Dále musím zdůraznit, že v souladu s výše zmíněným metodickým pokynem měla být žádost o dotaci v dostatečném předstihu předjednána s pracovníky sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, a toto žadatel nezajistil.

            Také není pravda, že žádost nebyla zařazena do dotačního programu Protidrogová politika 2003 – pokud jde o terénní program v Oseku, projednala komise zdravotní a sociální dne 16. června 2003, poté Rada Ústeckého kraje dne 18.6.2003. Důvody pro odmítnutí terénního programu byly prakticky totožné jako u žádosti podávané prostřednictvím krajského úřadu radě vlády (text projektu byl totiž totožný). Pro přesnost uvádím, že Rada Ústeckého kraje doporučila zastupitelstvu přiznat o.s. Most k naději v tomto dotačním programu částku ve výši 300.000 Kč, z toho na program „K-centrum Most“ částku 200.000 Kč, na program „Asistent pro terénní program 2003“ částku 100.000 Kč. Zastupitelstvo Ústeckého kraje by mělo o dotacích rozhodovat 3. září 2003.

 

2. Krajský úřad údajně argumentoval předražeností projektu a nevýznamností osecké drogové scény. Na základě jakého monitoringu máte o drogové scéně v Oseku informace?

Na tom, že projekt pro Osek je finančně silně nadhodnocený ve srovnání s jinými terénními programy v malých městech, trváme. Zdůrazňuji však, že Krajský úřad tím rozhodně  nezpochybňuje význam drogové scény ve městě Osek, trvá však na náležitém zdůvodnění potřebnosti projektu v předkládaném rozsahu a ceně. Nutnou součástí tohoto zdůvodnění je předběžná kvantitativní a kvalitativní analýza drogové scény v lokalitě, kterou jsme zatím nedostali na očekávané úrovni.

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 22.7.2003 / 22.7.2003 | Zveřejnit od-do: 22.7.2003-22.8.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém