Orientační nabídka


 

DÚK. Zelenější, než jste čekali!

nnn
 
 
 

Integrovaný dopravní systém Doprava Ústeckého kraje (DÚK) sjednocuje veřejnou dopravu v Ústeckém kraji již od roku 2015. Od té doby se neustále snažíme náš dopravní systém zlepšovat tak, abychom klientům DÚK mohli nabídnout co nejkomfortnější a nejvýhodnější cestování. Ústecký kraj byl dlouhé roky považován za region s vysokou ekologickou zátěží, proto jedním z cílů DÚK je i co nejšetrnější přístup k životnímu prostředí. Velkou péči tedy věnujeme tomu, aby byl provoz spojů zajišťován moderními dopravními prostředky, které nemají negativní dopad na životní prostředí.

Ve spolupráci s Dopravní fakultou ČVUT nechal Ústecký kraj zpracovat studii, na základě které lze s jistotou říct, že využíváním veřejné dopravy šetříte nejen váš rozpočet ale i přírodu. Studie obsahuje výpočty, které byly aplikovány na vybraných trasách v Ústeckém kraji a porovnávají dopad našich vlaků či autobusů s dopadem osobních automobilů na životní prostředí. Porovnávají jejich energetickou náročnost, produkci skleníkových plynů a zohledňují i využitelnost a dostupnost veřejné dopravy v různou denní dobu.

Systém DÚK je konstruován tak, aby nabízel co nejlepší spojení jak pro běžné cestování do práce nebo do školy, tak i pro volnočasové aktivity. Nabízí velké množství autobusových i vlakových spojů, které v pravidelných intervalech pokrývají co nejdelší část dne. Na nejvytíženějších trasách jezdí spoje DÚK v intervalu 30 – 60 minut. Pokud tedy budete ke svým cestám pravidelně využívat veřejnou dopravu, můžete pozitivně ovlivnit dopad dopravních prostředků na životní prostředí. Na vybraných ověřovacích trasách, na základě kterých byla studie od ČVUT zpracovávána, vyprodukují naše zelené vlaky a autobusy až o polovinu emisí CO2 na osobu méně než osobní automobil.

Jako ukázkový příklad ekologické výhodnosti DÚK můžeme třeba použít trasu z Lovosic do krajského města. Elektrické vlaky zde jezdí téměř celý den v intervalu přibližně 30 minut. Délka trasy podle Labe je autem i vlakem přibližně 22 kilometrů a jízdní doba je přibližně 20 minut v obou případech. Samozřejmě nepočítáme obtížně dostupné a často placené parkování v centru Ústí nad Labem, které v případě použití vlaku odpadá. Na příkladu vzorové trasy lze dokázat, že automobil vyprodukuje přibližně 2.200 gramů CO2 na osobu, vlak jen asi 760g. Člověk jedoucí v autě tedy zaneřádí životní prostředí oproti člověku jedoucímu tu samou trasu ve vlaku asi trojnásobně. Se spotřebou energie je to ještě horší. Na uvedené trase vlak spotřebuje při soupravě obsazené na 25% kapacity přibližně 1,9 kWh elektrické energie na osobu, automobil pak 8,3 kWh na osobu, tedy více než čtyřikrát tolik. Podobě bychom mohli pokračovat ve spoustě tras po celém kraji.

Jak si vedly další sledované trasy, se můžete přesvědčit v tabulce níže. Ve všech případech byly naše zelené vlaky a autobusy podstatně ekologičtější než osobní automobily. Jedinou výjimkou byla relace Lovosice – Litoměřice, která měla v porovnání s osobním automobilem srovnatelné výsledky. Důvodem je, že na této trati jezdí jen menší vlaky s dieselovým pohonem.


 

Porovnání emisí vozidel

emise CO2 [g/os]

auto vs vlak

auto vs autobus

 

trasa

auto

bus

vlak

%

%

 

Ústí n/L - Děčín (reference)

2386

1489

1059

56

38

1

Ústí n/L - Teplice (el. vlak)

2234

 

642

71

 

2

Ústí n/L - Bílina (el. vlak)

3066

 

1505

51

 

3

Ústí n/L - Lovosice (el. vlak)

2183

 

761

65

 

4

Lovosice - Litoměřice (diesel vlak)

792

 

826

-4

 

5

Litvínov - Meziboří (bus)

414

302

 

 

27

6

Teplice - Duchcov (bus)

904

596

 

 

34

průměr

 

 

 

41


Pokud vám vadí, jak se naše planeta otepluje, pojďte s námi proti tomu něco dělat. Nechávejte auto doma a využívejte autobusové a vlakové linky DÚK.  Ušetříte nejen životní prostřední, ale i své peníze. Děkujeme!


nnn

nnn nnn

 

Odkazy


 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Doprava Ústeckého kraje > DÚK. Zelenější, než jste čekali!

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu


Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies