Orientační nabídka


 

Ekologické limity těžby 2.část

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Petr Kašpar THE PRAGUE POST (pkaspar@praguepost.com)
 

 
 

ODPOVĚĎ NA DOTAZ THE PRAGUE POST weekly (Petr Kašpar) ze dne  7. 7. 2005

 

Dotaz (v původním znění):

Dobrý den,

děkuji za odpovědi na můj e-mail z minulého týdne.

Měl bych ještě několik doplňujících dotazů k reportáži o těžbě uhlí v regionu.

 

1/ Těžební limity musí podle všeho zrušit jak vláda, tak krajský úřad v územním plánu, pouze jedno bez druhého nestačí. Je tedy KÚ nakloněn myšlence zrušení těžebních limitů? Proč ano, či proč ne?

 

2/ Pan hejtman Šulc hovořil o potřebě společného úsilí při odepisování zásob uhlí. Měl na mysli společné úsilí kraje a vlády, nebo kraje a obcí, případně všech dohromady?

 

3/ Podle některých zdrojů jsou stávající dostupné zásoby uhlí v regionu dostatečné. Pokud tomu tak je, neobává se KÚ, že snaha podpořit další těžbu v regionu bude hodnocena voliči jako přímá podpora velkých těžebních společností na úkor obyvatel v oblasti?

Předem děkuji Petr Kašpar

 

Odpověď:

1/ Se zachováním tzv. limitů těžby v územně-plánovací dokumentaci může (a také musí) svou vůli jednoznačně vyslovit pouze Zastupitelstvo Ústeckého kraje, tedy nejvyšší orgán samosprávy v regionu, nikoli krajský úřad. V této souvislosti lze opět citovat hejtmana Jiřího Šulce, který v průběhu veřejné diskuse s občany Horního Jiřetína také uvedl: „Musím však znovu upozornit, že limity jsou asi tak pětadvacetiprocentní zárukou zastavení těžby. Odepsání zásob by už dávalo naději 75 procent. Pokud však budou vaše domy stát na uhlí, stoprocentní záruku mít nebudete nikdy," řekl Šulc (pozn.zdroj ČTK).

 

2/ V průběhu uplynulého týdne oslovil hejtman Jiří Šulc českého premiéra Jiřího Paroubka, v něm ho vyzval k diskusi o budoucnosti ústeckého kraje jako regionu, s nímž Státní energetická koncepce počítá jako se zásobárnou uhlí a současně i s výstavbou energetických zdrojů. Konstatoval, že vláda s krajem nejedná a požadoval od předsedy vlády zahájení diskuse a také zaujetí k stanovisek v těchto oblastech: těžební limity, nové elektrárny, privatizace Severočeských dolů a zajištění revitalizace území. Toto vše hejtman Jiří Šulc chápe jako souborný souhrn problémů, o nichž není možné rozhodovat jednotlivě, jako o například privatizaci Severočeských Dolů a.s..

 

3/ Orgány samosprávy Ústeckého kraje, ať krajská rada nebo krajské zastupitelstvo již mnohokrát deklarovaly podporu obcím, ležícím v zájmových územích hnědouhelných těžebních společností, nebo v širším kontextu společností těžících na území kraje jakoukoliv surovinu čí jinak zasahujících a poškozujících životní prostředí a snižující kvalitu života obyvatel. Jednou z posledních aktivit bylo přijetí „Stanoviska Ústeckého kraje k problematice těžby hnědého uhlí za hranicemi tzv. Územních

ekologických limitů v případě velkolomu ČSA (usnesení č. 43/8R/2005). V tomto stanovisku je uvedeno: „Rozhodnutí o úloze hnědého uhlí v energetice určující směr vývoje české energetiky

minimálně do konce 21. století vnímá Ústecký kraj jako rozhodnutí strategického významu, které

musí být učiněno nejpozději v souvislosti s projednáním konceptu ÚP VÚC ÚK (Územního plánu Velkého Územního celku Ústecký kraj). Kraj musí k uvedené problematice zaujmout jasné a jednoznačné stanovisko, neboť dopady takovéhoto rozhodnutí bude ústecký region vnímat nejcitlivěji. Zatížení kraje hornickou činností není kompenzováno ani zisky z exportu el. energie mimo region, neboť ty inkasuje výrobce energie ČEZ a.s., a Ústecký kraj na nich nemá žádný podíl. V zájmu péče o všestranný a vyrovnaný rozvoj svého území a potřeby obcí a občanů, bude ÚK podporovat variantu

prezentující optimální řešení konfliktu mezi využíváním rozsáhlých zásob hnědého uhlí a dopadem tohoto využívání na ostatní funkce v území, přičemž jako hlavní cíl bude preferovat revitalizaci krajiny a obnovení základních funkcí území včetně jeho ekologických funkcí, vytvoření podmínek stability osídlení, udržení populace a snižování nezaměstnanosti a to s vědomím, že zájmy regionu nemusí být vždy shodné se zájmy státu.“

 

Vydala: Mgr. Romana Žatecká, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: zatecka.r@kr-ustecky.cz

 

 

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 13.7.2005 / 13.7.2005 | Zveřejnit od-do: 13.7.2005-13.8.2005
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém